Global Analysis from the European Perspective. Preparing for the world of tomorrow




Decyzja ws. Apple’a to odwet za kary nałożone na europejskie banki przez USA

Nałożona przez Unię Europejską na Apple’a grzywna 14 miliardów dolarów oraz zawieszenie negocjacji ws. TTIP nie jest zaskoczeniem. To oczywiste kroki odwetowe podjęte w następstwie całkowicie nieusprawiedliwionych kar nałożonych przez władze Stanów Zjednoczonych na europejskie banki w latach 2009-2014.

Kary te były konsekwencją zmian w prawie USA, dokonanych w drugiej połowie 2010 roku, wskutek których wszystkie operacje dokonywane w dolarach muszą być dostosowane do amerykańskich przepisów prawnych. Jako że dolar jest światową walutą rezerwową, USA jednostronnie rozszerzyło w ten sposób swoją jurysdykcję na pozostałe kraje. Amerykanie wykorzystują siłę, by dominować nad swoimi partnerami i zmuszać ich do przekazywania części suwerenności w ręce elit rządzących w Waszyngtonie. Przykładowo, BNP Paribas zostało zmuszone do zapłacenia 8,9 mld dolarów. Wyjątkowo sroga kara nałożona na francuski bank była świadomym aktem upokorzenia Francji.

styczeń 2009 Lioyds TSB Bank 350
grudzień 2009 Lioyds TSB Bank 217
grudzień 2009 Credit Suisse 536
maj 2010 Royal Bank of Scotland 500
sierpień 2010 Barclays 298
czerwiec 2012 ING 619
wrzesień 2012 Standard Charter 340
grudzień 2012 Standard Charter 327
grudzień 2012 HSBC 1300
grudzień 2013 RBS 100
styczeń2014 Clearstream 152
czerwiec 2014 BNP Paribas 8900
Razem 13639

Grzywny w milionach dolarów, które Europejczycy musieli zapłacić władzom USA

W wyniku procesu kraje takie jak Kuba doznały szkody, a europejskie korporacje utraciły biznesowe możliwości i źródła dochodów, gdyż zostały zmuszone do zamknięcia swoich zagranicznych filii.

W 2014 roku na łamach Havana Times można było przeczytać: „Paryski Bank Narodowy (BNP Paribas), największa instytucja bankowa we Francji, zamknęła swoją filię w Hawanie na skutek dochodzenia podjętego przez władze USA w wyniku rzekomych transakcji naruszających handlowe sankcje nałożone na Kubę, Iran i Sudan.”1)Cuba Loses Two Important International Bank Branches Sources Havana Times 2014-02-25

Europejskie banki przyznały się do winy, by ograniczyć skalę konsekwencji, lecz elity polityczne we Francji wysłały jasne ostrzeżenia. Francuski minister spraw zagranicznych Laurent Fabius oznajmił: „Jesteśmy w trakcie dyskusji nad transatlantyckim partnerstwem z USA. Tenże układ handlowy może powstać tylko na zasadzie wzajemności. Natomiast tutaj mamy do czynienia z przykładem niesprawiedliwej i jednostronnej decyzji. (…) W obliczu takiej decyzji trudno mówić o konieczności uznania wzajemności za regułę.”2)France warns that fine could damage trans-Atlantic trade talks Source I24News 2014

Christian Noyer, szef Banku Francji, stwierdził jasno: „Zweryfikowaliśmy wszystkie transakcje i były one w zgodzie z zasadami, prawem i przepisami zarówno europejskimi, jak i francuskimi.” Nie było „żadnego naruszenia tychże przepisów” dokonanego przez BNP Paribas, „ani zasad wprowadzonych przez Organizację Narodów Zjednoczonych.”3)The United States, BNP Paribas and French Sovereignty Source The HuffingtonPost 2014-9-6 Jest wysoce niespotykane, że członek Rady Prezesów Europejskiego Banku Centralnego musi wtrącać się w kwestie prawne i międzynarodowe. To pokazuje rodzaj nastrojów panujących wśród francuskich elit.

Nie jest więc niespodzianką, że Europejczycy, a zwłaszcza Francuzi, wykorzystali szansę na zrewanżowanie się. Grzywna nałożona na Apple’a jest policzkiem wymierzonym w hegemonię USA. Dla przeciętnego czytelnika kara 14 miliardów dolarów wydaje się być bezwzględną kwotą. Dla amerykańskich władz jest to natomiast jasne przypomnienie 14 miliardów dolarów kar, jakie w sumie nałożyły one na europejskie banki. Zgodnie z naszymi szacunkami, banki z siedzibą na Starym Kontynencie zapłaciły Waszyngtonowi blisko 14 miliardów dolarów, czyli niemal dokładnie tyle samo, ile ma zapłacić Apple władzom europejskim.

Rządzący w USA zaczynają rozumieć, że wywołali finansową wojnę z Europą; wojnę, która dopiero się zaczyna, bo jak zaznacza Reuters: „Departament Skarbu USA stara się dalej naciskać na Unię Europejską, by ta odwołała swoją decyzję, zgodnie z którą Apple ma zapłacić 14,5 mld dolarów zaległych podatków, co w oczach Waszyngtonu narusza międzynarodowe prawo podatkowe i może wywołać kolejne działania podjęte wobec amerykańskich korporacji.”4)U.S. Treasury says EU’s Apple tax ruling aimed at U.S. companies Source Reuters 2014-08-31

Gra toczy się dalej.

References   [ + ]

1. Cuba Loses Two Important International Bank Branches Sources Havana Times 2014-02-25
2. France warns that fine could damage trans-Atlantic trade talks Source I24News 2014
3. The United States, BNP Paribas and French Sovereignty Source The HuffingtonPost 2014-9-6
4. U.S. Treasury says EU’s Apple tax ruling aimed at U.S. companies Source Reuters 2014-08-31

Leave a Reply

Your email address will not be published.

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>


GEFIRA provides in-depth and comprehensive analysis of and valuable insight into current events that investors, financial planners and politicians need to know to anticipate the world of tomorrow; it is intended for professional and non-professional readers.

Yearly subscription: 10 issues for €225/$250
Renewal: €160/$175

The Gefira bulletin is available in ENGLISH, GERMAN and SPANISH.

 
Menu
More