Cena ropy drastycznie spadła i szybko się nie podniesie. Ale nie wszystkie kraje nabywające ropę naftową czerpią z tego jednakowe korzyści, tak jak nie wszyscy producenci tracą na równi z innymi.
Cena ropy podobnie jak wartość waluty jest zmienna. Umowy na kupno i sprzedaż ropy są zwykle długoterminowe, więc cena w takich kontraktach nie ulega częstym zmianom. Wciąż ogromne znaczenie dla gospodarek ma natomiast zmieniający się kurs walutowy. Ropa pa 40 dolarów za baryłkę nie oznacza, że ta baryłka jest tak samo tania we wszystkich krajach. Ponieważ, by kupić baryłkę, konsumenci muszą najpierw nabyć dolary. Z drugiej strony producenci ropy sprzedawszy swoją baryłkę muszą wymienić dolary na własną walutę. Cena krajowa, obliczona na podstawie kursu walutowego, nie zawsze jest taka sama.
Rosja, jeden z największych producentów ropy na świecie, jest najlepszym tego przykładem. Zastanawiać może fakt, że tak wiele przedsiębiorstw naftowych ma problemy, a nie ma ich rosyjski Rosnieft, który zanotował w trzecim kwartale 1,7 miliarda dolarów zysku netto1. Rysunek poniżej wyjaśnia niemal wszystko.
W Rosji cena ropy spadła od początku 2014 roku zaledwie o 20%, podczas gdy w USA aż o 60%. Również w Europie spadek ceny nie był aż tak wysoki, jednak w przypadku UE nie jest to korzystne. Kraje unijne są w większości konsumentami ropy, chciałyby więc mieć mocną walutę. Skoro jednak euro jest coraz mniej warte w porównaniu do amerykańskiego dolara, cena ropy w Europie spada wolniej niż to ma miejsce w USA.
Niewiele lepiej wygląda sytuacja w Japonii i Chinach – kolejnych wielkich konsumentach ropy.
W niełatwym położeniu znajduje się Kanada. Jest ona producentem ropy, więc dla kanadyjskich przedsiębiorstw byłoby lepiej, żeby kanadyjska waluta była słaba. Jednakże tamtejszy dolar jest silnie powiązany z ceną ropy, przez co Kanadyjczycy solidnie ucierpieli w tym roku.
Źródło:
1. Rosneft Reports $1.7 Billion Net Profit for Third Quarter Source: WSJ 25-11-2015