Global Analysis from the European Perspective. Preparing for the world of tomorrow
Wojna w Syrii i Iraku rozlewa się do Turcji

Odkąd w lipcu Stany Zjednoczone wymusiły na Turcji udział w wojnie syryjsko-irackiej, konflikt rozlał się przez granicę na ten kraj. Nasz zespół śledzi codzienne działania wojenne w Turcji. Zgodnie z naszymi szacunkami w zeszłym miesiącu zginęło we wschodniej Turcji i północnym Iraku tysiąc osób, w konsekwencji zbrojnego konfliktu między turecką armią i kurdyjskimi powstańcami. Biorąc pod uwagę liczbę incydentów, codzienne ataki kurdyjskich bojowników w Turcji i fakt dozbrajania irackich Kurdów przez Stany Zjednoczone, Niemcy i inne zachodnie kraje, spodziewamy się, że sytuacja jeszcze się pogorszy. W kolejnych tygodniach dostarczymy więcej dokładnych liczb. Nie jest przypadkiem, że kryzys migracyjny przeniósł się do Europy w tym samym czasie, w którym Turcja stała się kolejną ofiarą mieszanki lekkomyślnej polityki zagranicznej USA i Europy, etnicznych konfliktów, religijnego fanatyzmu i politycznych ambicji.


Walki uliczne w Turcji. Jeden wojownik Kurdyjskiej Partii Pracujących (PKK) został zabity, a drugi raniony we wschodniej tureckiej prowincji Tunceli, po wymianie ognia z siłami bezpieczeństwa we wschodniej tureckiej prowincji Tunceli, podały miejscowe władze.

Wielka Brytania przygotowuje dostawy broni bezpośrednio do sił kurdyjskich walczących z ISIS

Źródło: The Guardian 14-08-2014

David Cameron jest gotowy dostarczyć broń bezpośrednio kurdyjskim siłom walczącym z dżihadystami z Państwa Islamskiego (Isis) w północnym Iraku. Krokiem tym Wielka Brytania ryzykuje ponowne pośrednie wciągnięcie w konflikt w tym kraju.

 

Niemcy dostarczą broń Kurdom walczącym z IS w Iraku

Źródło: BBC 01-08-2014

Niemcy zdecydowały się wysłać broń, by wyposażyć 4000 Kurdów broniących terenu północnego Iraku przez islamskimi bojownikami.

 

Holenderski rząd dostarczy broń i amunicję Kurdom

Źródło: Dutch News 02-08-2014

Holenderski rząd dostarczy broń i amunicję z krajów Europy Wschodniej do północnego Iraku, gdzie zostanie wręczona Kurdom, powiedziała minister obrony Jeanine Hennis-Plasschaer.

 

Iraccy Kurdowie mogą dostać więcej niemieckiej broni

Źródło: The Local 12-01-2015

Minister obrony Ursula van der Leyen powiedziała, że Niemcy mogą wysłać więcej broni Kurdom walczącym z Isis w Iraku.


GEFIRA provides in-depth and comprehensive analysis of and valuable insight into current events that investors, financial planners and politicians need to know to anticipate the world of tomorrow; it is intended for professional and non-professional readers.

Yearly subscription: 10 issues for €225/$250
Renewal: €160/$175

The Gefira bulletin is available in ENGLISH, GERMAN and SPANISH.

 
Menu
More