Global Analysis from the European Perspective. Preparing for the world of tomorrow
Migracja rozbije UE, kwoty mogą rozbić Grupę Wyszehradzką

We wtorek 22 września Ministrowie Unii Europejskiej zgodzili się na rozlokowanie 120 tysięcy uchodźców w 2016 roku. Przeciwko decyzji zagłosowały cztery państwa – Czechy, Węgry, Słowacja i Rumunia. Spośród nich, aż trzy państwa należą do Grupy Wyszehradzkiej. Czwarty członek – Polska – zgodziła się na siedem tysięcy uchodźców. Decyzja ta tylko skomplikuje sytuację geopolityczną w regionie Europy Środkowo-Wschodniej.

Tak jak pisaliśmy wcześniej, kwoty te nie są istotne, ponieważ na ten moment nie jest to ani stały, ani obligatoryjny system przydzielania uchodźców. Wielu „polskich” migrantów (oraz węgierskich i czeskich – te kraje ogłosiły, że się dostosują do woli większości) i tak ucieknie do Niemiec lub Szwecji. Ponadto, problem jest znacznie większy i głębszy, dlatego ostania decyzja UE nie jest rozwiązaniem.

Jedyną rzeczą, którą musimy uzupełnić w odniesieniu do naszej ostatniej publikacji, jest fakt, że grozi nam nie tylko podział wewnątrz UE (kultura jednomyślności decyzji została dodatkowo złamana), ale i podział w ramach V4. Polska postąpiła kolektywnie z UE, ale nie wobec V4. Osłabi to solidarność Europy Środkowo-Wschodniej na przyszłość oraz pozycję Polski w regionie. Ze względu na to, że napięcia pomiędzy Polską i Niemcami są nieuniknione (wybory parlamentarne odbędą się wkrótce), pozycja Europy Środkowo-Wschodniej będzie słabsza z powodu braku konsensusu w V4. Chyba że Polska wraz z nowym rządem ponownie dołączy do swoich południowych sojuszników.

Źródła internetowe:

1. Refugee crisis: EU ministers agree quotas – as UN says even its best offer is not enough
Source: The Independent 23-09-2015
EU ministers have forced through a resolution setting out where refugees will be rehomed across the bloc, amid UN criticism that even its best offer is not enough.

2. Migrant crisis: Opponents furious over new EU quotas
Source: BBC 22-09-2015
Central European countries have reacted angrily after plans to relocate 120,000 migrants across the continent were approved by EU interior ministers.

3. @Milan_Chovanec
Source: Twitter 22-09-2015
Polsko si vzalo přestávku. Obávám se, že pro dnešek bude jen V3 🙁

4. EU migrant plan angers eastern Europe states
Source: FT 23-09-2015
Slovakia and the Czech Republic reacted with anger to a plan to share migrants between EU states agreed on Tuesday, vowing to scupper it at a summit of prime ministers on Wednesday, or breach EU rules if it was forced upon tchem.


GEFIRA provides in-depth and comprehensive analysis of and valuable insight into current events that investors, financial planners and politicians need to know to anticipate the world of tomorrow; it is intended for professional and non-professional readers.

Yearly subscription: 10 issues for €225/$250
Renewal: €160/$175

The Gefira bulletin is available in ENGLISH, GERMAN and SPANISH.

 
Menu
More