Global Analysis from the European Perspective. Preparing for the world of tomorrow
AKP: Wojna z PKK i kurdyjską partią HDP kosztowała tureckich nacjonalistów 50% poparcia

turcja mapa AKPturcja mapa MHP

Źródło: Opracowanie własne na podstawie Anadolu Agency

Na pierwszej mapie pokazane jest gdzie partia prezydenta Erdogana, AKP, zyskała pod względem liczby deputowanych po wyborach z 1. listopada w porównaniu do wyborów z 7. czerwca. Na drugiej mapie pokazane są te prowincje, w których skrajnie prawicowa partia MHP straciła deputowanych w porównaniu do wyborów z 7. czerwca. MHP straciła łącznie połowę posłów pomiędzy czerwcowymi a listopadowymi wyborami (z 80 do 40).

Partia Sprawiedliwości i Rozwoju (AKP) odzyskała większość absolutną w powtórzonych wyborach z 1. listopada. Cel został osiągnięty dzięki przejęciu skrajnie prawicowego elektoratu od Partii Ruchu Narodowego (MHP), pomniejszając jej reprezentację w parlamencie o połowę z 80 do 40 posłów. Cel uświęca środki?

Analiza wyników tureckich wyborów może sugerować, że wojna z Kurdami z Partii Pracujących Kurdystanu (PKK) i z prokurdyjską Ludową Partią Demokratyczną (HDP) była tak naprawdę wymierzona w MHP, czyli jedyne stronnictwo w Turcji mogące przejąć głosy od konserwatywno-islamistycznej AKP.

Leave a Reply

Your email address will not be published.

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>


GEFIRA provides in-depth and comprehensive analysis of and valuable insight into current events that investors, financial planners and politicians need to know to anticipate the world of tomorrow; it is intended for professional and non-professional readers.

Yearly subscription: 10 issues for €225/$250
Renewal: €160/$175

The Gefira bulletin is available in ENGLISH, GERMAN and SPANISH.

 
Menu
More