Global Analysis from the European Perspective. Preparing for the world of tomorrow
Ujemne stopy procentowe nie napędzą inflacji

Niska inflacja bądź deflacja to cecha naszych czasów. Reakcją banków centralnych w Szwecji i Szwajcarii było obniżenie stóp procentowych poniżej zera. Jak zareagowały na to ceny?

swiss interest rates and inflation UPGD small EXTRA MINIsweden interest rates inflation UPGD small 2

W Szwajcarii przesunięcie zakresu wahań podstawowej stopy procentowej poniżej poziomu zera było wymierzone nie tyle w deflację, co w zbyt wysoki popyt na franka szwajcarskiego. Decydenci chcieli w ten sposób zniechęcić inwestorów do nabywania szwajcarskiej waluty w celu osłabienia kursu, co czyni eksport bardziej atrakcyjnym i pobudza gospodarkę. Nasilająca się deflacja nie była jednak zamierzonym efektem.

W Szwecji obniżenie stóp procentowych pomogło zatrzymać spadek cen, ale nie można powiedzieć, by do tej pory ujemne stopy pobudziły inflację. Oczywiście nie należy jednak zapominać, że impulsy polityki monetarnej oddziałują na gospodarkę z pewnym opóźnieniem.


GEFIRA provides in-depth and comprehensive analysis of and valuable insight into current events that investors, financial planners and politicians need to know to anticipate the world of tomorrow; it is intended for professional and non-professional readers.

Yearly subscription: 10 issues for €225/$250
Renewal: €160/$175

The Gefira bulletin is available in ENGLISH, GERMAN and SPANISH.

 
Menu
More