Global Analysis from the European Perspective. Preparing for the world of tomorrow
Upadający handel zwiastunem nowego kryzysu

Spadający popyt przemysłowy, spadające ceny surowców, spadająca wymiana handlowa, spadające obroty. Ta sekwencja ma już miejsce w Chinach, Europie i nawet w Stanach Zjednoczonych. Co następuje potem? Spadające zatrudnienie, spadający popyt konsumpcyjny, upadające gospodarki. Światowy handel daje nam jasne sygnały, których nie możemy ignorować.

Kryzys nadchodzi, a to są jego oznaki:

  1. Chiny: import w październiku spadł o 18,8 procent w porównaniu do poprzedniego roku1. To początek efektu domina z węglem i rudami żelaza w tle.
  2. Tajwan: zamówienia z Chin spadły w październiku o 10,6 procent w porównaniu do poprzedniego roku, zamówienia z Japonii spadły natomiast o 24 procent. Tajwański eksport jest uznawany za wskaźnik popytu na dobra zaawansowanej technologii i dla azjatyckiego eksportu2.
  3. Japonia: w październiku odnotowano pierwszy spadek eksportu od sierpnia 2014 roku (o 2,1 procent w porównaniu do zeszłego roku). Przyczyny: spowolnienie w Chinach, słaby popyt w Azji, niewystarczająco słaby jen. Dwucyfrowy spadek dotyczył części samochodowych i elementów elektronicznych3.
  4. Niemcy: miesięczny spadek eksportu w sierpniu, z powodu niższej produkcji przemysłowej i mniejszej liczby zamówień w przemyśle4.
  5. Wielka Brytania: 40% przedsiębiorstw biorących udział w badaniu otrzymało liczbę zamówień eksportowych niższą niż przeciętnie. Powody: spowolnienie w Chinach i silny funt szterling5.
  6. Główny wskaźnik spedycji morskiej spadł po raz pierwszy poniżej 500 punktów. Wartość bałtyckiego indeksu BDI (Baltic Bry Index), mierzącego koszty dostawy morskiej, odzwierciedla niższy popyt na węgiel i rudy żelaza na rynku chińskim. Inny wskaźnik dotyczący rynku surowców, Thomson Reuters/Core Commodity CRB Index, osiągnął najniższy poziom od 13 lat6.
  7. USA: cisza w trzech największych amerykańskich portach mimo szczytu sezonu. Import portach w Los Angeles, Long Beach i Nowym Jorku spadł we wrześniu i październiku po raz pierwszy w dekadzie7.

Wskaźniki wzrostu w handlu światowym zaobserwowane do tej pory w 2015 roku są związane z globalną recesją” – ostrzega OECD8.

Nie wystarcza? A będzie jeszcze gorzej. Przywrócenie kontroli granicznej w Europie przysporzy przedsiębiorcom dodatkowych miliardów w kosztach i przyczyni się do przerwania łańcuchów dostaw, o czym mówi Chartered Institute of Procurement and Supply. Niemcy, jako wielki eksporter i motor napędowy europejskiej gospodarki, mogą zostać szczególnie poszkodowane.

Jest wiele negatywnych sygnałów, ale są też i pozytywne. Amerykański ekonomista Neil Dutta w rozmowie z Chrisem Matthewsem z magazynu „Fortune” mówi, że handel nie musi rozwijać się koniecznie w takim samym tempie, jak wzrasta światowa gospodarka10. Może więc nie ma powodów do paniki, ale warto działać. Mniejsze uzależnienie gospodarki od USA i Chin to także dobry trend. Ponadto po zniesieniu sankcji na nałożonych na Iran i Kubę mogą powstać nowe szlaki handlowe.

Niemniej jednak, zawsze jest lepiej być gotowym na złą pogodę. Przedsiębiorstwa żeglugi morskiej już przygotowują się na gorsze, negocjując ogromne fuzje, by tylko uniknąć finansowej zapaści i nadpodaży1. Amerykańskie firmy transportowe także dostosowują się do mniejszego ruchu, obcinając zatrudnienie między sierpniem a październikiem o 3000 osób7. Można to zignorować lub nie, ale handel, żegluga i transport od zawsze były dobrymi wyznacznikami w gospodarce, przepowiadającymi wzrost lub recesję. Może się poszczęścić tym, którzy wierzą w amerykański sen napędzany wiecznym deficytem finansowanym przez napływ taniego pieniądza z Japonii i Europejskiego Banku Centralnego, jeśli tylko nie wydarzy się nic niepożądanego. Jednak ci, którzy przygotują się na zawieruchę, będą mogli liczyć na samych siebie.

Źródła:

1. How a China slowdown could spark a shipping M&A wave Source: CNBC 23-11-2015
2. Taiwan export orders fall for 7th month, weak demand from Japan, China Source: Ajot 20-11-2015
3. Japan Exports Fall for First Time in Over a Year Source: WSJ 18-11-2015
4. German exports show massive drop in August Source: DW 08-10-2015
5. UK manufacturers fear bleak outlook as export orders tumble Source: The Guardian 19-11-2015
6. Dry bulk shipping record low a warning flag for global economy Source: Reuters 20-11-2015
7. Quiet U.S. Ports Spark Slowdown Fears Source: WSJ 15-11-2015
8. OECD fears slowdown in global trade amid China woes Source: The Guardian 09-11-2015
9. Global supply chains hit by terror threats and flows of migrants Source: FT 18-11-2015
10. Global Trade Slowdown: The Mystery of Empty U.S. Ports Source: Fortune 16-11-2015


GEFIRA provides in-depth and comprehensive analysis of and valuable insight into current events that investors, financial planners and politicians need to know to anticipate the world of tomorrow; it is intended for professional and non-professional readers.

Yearly subscription: 10 issues for €225/$250
Renewal: €160/$175

The Gefira bulletin is available in ENGLISH, GERMAN and SPANISH.

 
Menu
More