Global Analysis from the European Perspective. Preparing for the world of tomorrow
To wszystko przez tę Rosję

W 1992 u końca zimnej wojny pewien amerykański politolog zasłynął ze stwierdzenia, że oto „historia dobiegła końca”: liberalna demokracja wraz z kapitalistycznym modelem gospodarczym zwyciężyła, w związku z czym pozostałej części świata nie pozostaje nic innego jak tylko przyswoić sobie triumfujące zachodnie wartości, które jako jedyne są w stanie zapewnić pokój i dobrobyt.

Takie widzenie świata urosło na Zachodzie do rangi dogmatu w stosunkach międzynarodowych, i dlatego też Zachód uważa, że pod pozorem obrony praw człowieka oraz demokracji parlamentarnej ma on na całym świecie misję do spełnienia. Przez jakiś czas nic nie zakłócało tego obrazu. Większość Wschodniej Europy bez wahania rzuciła się w objęcia zachodniego modelu demokracji i kapitalizmu i wydawało się, że nawet Rosja wstępuje na tę drogę.

Niektórzy intelektualiści uznali więc, że pozostała cześć świata będzie skazana na to, by przyjąć kapitalizm i zachodnią demokrację lub, w razie sprzeciwu, zostanie do tego zmuszona. Tak zrodził się w Stanach Zjednoczonych a następnie przeniósł za Atlantyk neokonserwatyzm, którego filarem była ciesząca się złą sławą doktryna Wolfowitza.1)U.S. strategy plan calls for insuring no rivals develop, The New Yorks Times.Zakładała ona:

utrzymywanie dominacji amerykańskiej poprzez zapobieganie powstawania rywalizujących sił;

jednostronny interwencjonizm;

działania uprzedzające;

osłabianie pozycji Rosji poprzez wyjmowanie ze strefy wpływów byłego ZSRR krajów, które jeszcze nie przyjęły zachodnich wartości, takich jak Ukraina;

wymuszenie na świecie arabskim zaakceptowanie państwa Izrael na jego warunkach.

Na początku lat 2000 neokonserwatyści zawładnęli amerykańską Partią Republikańską oraz brytyjską Partią Pracy a także mogli liczyć na poparcie z Włoch (Berlusconi) i Hiszpanii (Aznar). W następnej dekadzie ideologia neokonserwatywna gwałtownie się rozprzestrzeniła, bo w miejsce nieudanych interwencji wojskowych mających za zadanie usuwanie nieposłusznych rządów zaczęła finansować i uzbrajać lokalne ugrupowania w Libii, Syrii, Tunezji, Egipcie, Gruzji i na Ukrainie.

W ręce neokonserwatystów dostał się amerykański Departament Stanu, co zostało wzmocnione mianowaniem przez prezydenta Baracka Obamę Wiktorii Nuland, żonę Roberta Kagana, głównego obok Paula Wolfowitza ideologa neokonserwatystów, na sekretarz stanu. To oni narzucili mediom narrację, która obnaża rzekome zbrodnie niepokornych rządów w Syrii, Rosji i Libii, nie zauważając przy tym niedemokratycznego postępowania zaprzyjaźnionych z USA dyktatur takich jak np. saudyjskiej.

Misja, do której poczuwają się neokonserwatyści, nigdy nie została odwołana. Zmieniło się natomiast nastawienie obywateli państw zachodnich odnośnie przedsięwzięć przeprowadzanych przez ich przywódców, którzy obalają rządy i tworzą nowe państwa; w miarę jak narastała liczba ofiar a także rosły wydatki, zachodnia opinia publiczna zaczęła mieć dosyć ogarniającego cały świat interwencjonizmu. Brytyjska Partia Pracy jako pierwsza musi zmierzyć się z niezadowolonymi członkami: zwolennicy Blaira są stopniowo usuwani a ich miejsce zajmuje Jeremy Cobryn, zaprzysięgły pacyfista, przeciwnik NATO. Doszło wreszcie do tego, że Donald Trump wygrał wybory, posługując się nośnym hasłem „Najpierw Ameryka”, tj. opierając swą przyszłą politykę na filarach protekcjonizmu i zarzucenia interwencjonizmu, dzięki czemu rozgromił zaczepną politykę wspierających Hilary Clinton jastrzębi w osobach Kagana2)Robert Kagan and Other Neocons Are Backing Hillary Clinton, The Intercept.i Wolfowitza;3)Paul Wolfowitz: ‘I might have to vote for Hillary Clinton’, Politico.Sarkozy i Juppè zostali pokonani w prawyborach we Francji przez Fillona, który jest zwolennikiem zaprzestania wojny handlowej z wielkim przeciwnikiem neokonserwatystów czyli z Rosją. Zachodnie klasy rządzące wspierane przez neokonserwatystów muszą stawić czoła niepokojom rozprzestrzeniającym się po całej Europie i Stanach Zjednoczonych, a nie są to tylko oddolne ruchy. Wybór Trumpa jest niczym innym jak przekazaniem władzy z rąk jednego wpływowego ugrupowania do innego, ponieważ część establishmentu zdała sobie w pełni sprawę z problemów, które Europa i Stany Zjednoczone muszą rozwiązać. Czternastoletni rozlew krwi w Afganistanie i Iraku dotarł na ulice Paryża i Berlina. Wydawało się, że po wyeliminowaniu Al Qaedy oraz jej przywódcy Osamy Bin Ladena, ludność cywilna na ulicach europejskich miast nie będzie więcej obiektem ataków. Może słuszniej należałoby powiedzieć, że na europejskich ulicach dają o sobie znać skutki nieprzemyślanych poczynań klas rządzących, które nakazują bombardowanie krajów i jednoczesne sprowadzanie do siebie krajów tych obywateli. Czego w takich okolicznościach można się spodziewać? W tym samym czasie Rosja wyłania się jako coraz bardziej się licząca międzynarodowa siła.

Chiny urastają do miana światowego ośrodka produkcyjnego, tworząc własne instytucje finansowe, co coraz bardziej uniezależni je od europejskich i amerykańskich systemów finansowych. W 2015 zapoczątkowała działalność CIPS4)Cross-Border Inter-Bank Payments System, Wikipedia.jako alternatywa wobec systemu SWIFT, który przez ponad 30 lat był centrum międzynarodowych transakcji finansowych.

Klasy rządzące muszą wreszcie zauważyć gwałtowne zmiany demograficzne. Biała populacja w Stanach Zjednoczonych zmniejszyła się z 79.6 procent w 1980 do 61.9 w 2014. W tym samym czasie wzrósł odsetek Latynosów z 6.4 do 17.3 procent, przy czym powiększyła się także populacja Amerykanów afrykańskiego i azjatyckiego pochodzenia.5)Decline of America’s white population speeds up: study, New China.Europie grozi multikulturowa zapaść i narastająca spirala przemocy. Afrykańskie i muzułmańskie mniejszości okazują wrogość wobec zachodnich społeczeństw i jawnie odgrażają się stosowaniem przemocy, co widać na niezliczonych muzycznych klipach umieszczanych w sieci.

Niemieckie klasy rządzące zaprzeczają rzeczywistości, zaś przywódcy francuskiej Partii Republikańskiej uważają, że są w stanie odzyskać panowanie nad sytuacją kierując pod adresem muzułmanów kilka dyscyplinujących słów i uszczęśliwiając francuskie społeczeństwo posunięciami oszczędnościowymi na niespotykaną do tej pory skalę.

Także w Stanach Zjednoczonych są ludzie, jak Richard Haas, przewodniczący Rady ds. Stosunków Międzynarodowych, którzy usilnie nalegają na zmianę bliskowschodniej polityki amerykańskiej. Haas wolałby, by Stany Zjednoczone wykorzystały swą przewagę dyplomatyczną i ekonomiczną do poszerzania wpływów wśród państw Azji Południowo-Wschodniej zamiast zajmowania się syryjskimi plemionami; wolałby także, by Stany Zjednoczone zadbały o przywrócenie porządku u siebie a nie angażowały się w problemy dotyczące irackich miast Mosul czy Fallujah lub libijskiego Sirte. Wizja świata wykreowana przez neokonserwatystów, nabrawszy rozmachu, rozpada się na naszych oczach. Jaka będzie ich odpowiedź?

Brali oni zapewne pod uwagę, że może się nie powieść obalenie jakiegoś rządu, lecz to, że zaczęli ponosić porażki przy urnach wyborczych, musiało być dla nich zaskoczeniem. Toteż ze złości i desperacji neokonserwatyści zaprzęgli amerykański Departament Stanu a także media głównego nurtu do montowania zmasowanego propagandowego natarcia na i tak już nieoszczędzaną Rosję, obwiniając ją o wszelkie własne niepowodzenia: i tak, nie rozporządzając dowodami, neokonserwatyści upowszechniają przekonanie, że to właśnie Rosjanie pomogli Trumpowi zwyciężyć w wyborach.

Na tym, oczywiście, nie koniec. Toteż brytyjskie niedobitki po Blairze przyłączyły się do tych, którzy twierdzą, że „Brexit spowodowali rosyjscy hakerzy”.6)Labour MP claims it’s ‘highly probable’ Russia interfered with Brexit referendum, Independent.Dalej, Gustav Gressel z Europejskiej Rady Spraw Zagranicznych, powiada, że to rosyjskie służby wywiadowcze (a nie europejska polityka otwartych granic) stoją za epidemią gwałtów seksualnych powodowanych przez migrantów w Niemczech,7)Propaganda-Feldzug sogar mit Sexmobs, Bild.chcąc w ten sposób osłabić wiarygodność Merkel w przyszłorocznych wyborach. Gdy tylko jakiś element zakreślonego przez establishment planu nie wypala, winna jest temu Rosja. Ciekawe, o co jeszcze zostanie jej przypisane.

References   [ + ]

1. U.S. strategy plan calls for insuring no rivals develop, The New Yorks Times.
2. Robert Kagan and Other Neocons Are Backing Hillary Clinton, The Intercept.
3. Paul Wolfowitz: ‘I might have to vote for Hillary Clinton’, Politico.
4. Cross-Border Inter-Bank Payments System, Wikipedia.
5. Decline of America’s white population speeds up: study, New China.
6. Labour MP claims it’s ‘highly probable’ Russia interfered with Brexit referendum, Independent.
7. Propaganda-Feldzug sogar mit Sexmobs, Bild.

Leave a Reply

Your email address will not be published.

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>


GEFIRA provides in-depth and comprehensive analysis of and valuable insight into current events that investors, financial planners and politicians need to know to anticipate the world of tomorrow; it is intended for professional and non-professional readers.

Yearly subscription: 10 issues for €225/$250
Renewal: €160/$175

The Gefira bulletin is available in ENGLISH, GERMAN and SPANISH.

 
Menu
More