Global Analysis from the European Perspective. Preparing for the world of tomorrow




UE, a nie Chiny czy Japonia, są największym posiadaczem amerykańskich obligacji skarbowych

Amerykańskie media donosiły w zeszłym miesiącu, że Japonia stała się największym posiadaczem amerykańskich obligacji skarbowych, wyprzedzając pod tym względem Chiny. To prawda, jeśli pod uwagę bierzemy pojedyncze kraje, natomiast jeśli uwzględnimy państwa Unii Europejskiej wspólnie, wówczas to one okazują się być w posiadaniu największej ilości amerykańskich papierów rządowych. Jest tak już od niemal roku. Niestety, wielkość znajdujących się w rękach Europejczyków obligacji rządu USA jest sztucznie zawyżona przez finansowe raje. Na dodatek, zasoby te zmierzają w kierunku przeciwnym do globalnego trendu: rosną, zamiast maleć.

Wedle ostatnich danych Międzynarodowego Systemu Kapitałowego Skarbu USA (w skrócie TIC), UE w listopadzie 2016 roku była w posiadaniu 1242 miliardów dolarów amerykańskich obligacji skarbowych, o dziewięć miliardów więcej niż miesiąc wcześniej. UE była jedynym spośród trzech największych wierzycieli, który w listopadzie zwiększył ilość posiadanych papierów, podczas gdy Chiny i Japonia kontynuowały wyprzedaż obligacji.

biggest us treasury holders

UE stała się największym posiadaczem rządowych obligacji USA w lutym 2016 roku, czyli niemal rok temu. Chiny miały ich wówczas 1252 miliarda dolarów, natomiast w listopadzie już tylko 1049 miliardów, co oznaczało spadek zasobów o 16%. Jeśli takie tempo wyprzedaży zostanie utrzymanie, Chiny mogą zostać wyprzedzone pod względem wartości posiadanych obligacji rządu USA przez strefę euro, która obecnie ma ich 922 miliardy dolarów.

Nie ma jednak powodów do dumy. Większość krajów świata pozbywa się amerykańskich obligacji skarbowych, natomiast kraje europejskie, takie jak Irlandia i Luksemburg, kupują je dalej. Jak zauważa ZeroHedge, w listopadzie wszyscy zagraniczni posiadacze rządowych papierów USA razem wzięci sprzedali łącznie 70,8 miliarda dolarów tychże aktywów, najwięcej w miesiącu w całej historii, co spowodowało zmniejszenie całkowitych zasobów znajdujących się w ich rękach do 3,771 biliona dolarów, czyli dużo poniżej 4,117 biliona rok wcześniej.1)Foreign Central Banks Liquidate Record $405 Billion In US Treasuries As China Sells Most US Paper Since 2011, Source: Zerohedge 2017-01-19 Tendencja jest więc oczywista od końca 2015 roku, lecz Europa idzie pod prąd.

Przyczyna problemu leży w rajach finansowych, takich jak Irlandia, Luksemburg i Zjednoczone Królestwo (Irlandia jest trzecim największym posiadaczem obligacji skarbowych USA jeśli chodzi o pojedyncze kraje, tuż przed innym osławionym rajem podatkowym: Kajmanami). Te trzy kraje razem odpowiadają za 57% całkowitych zasobów amerykańskich obligacji skarbowych znajdujących się w posiadaniu rezydentów UE, mimo że z tej trójki jedynie Wielka Brytania jest gospodarką dużych rozmiarów. W ciągu najbliższych tygodni zespół Gefiry opublikuje więcej na ten temat, starając się wyjaśnić jak to możliwe, że Irlandczycy i Luksemburczycy posiadają trzy razy tyle papierów skarbowych USA co Niemcy, którzy mają ich 86 miliardów dolarów (dokładnie taka sama ilość jest w posiadaniu Rosjan).

Polecamy również ostatni numer naszego biuletynu Gefira Anticipation Bulletin, w którym pokazujemy dlaczego tak duża ekspozycja na dług rządu USA jest niebezpieczna dla stabilności finansowej Europy, zwłaszcza w kontekście problemów gospodarczych Chin i ogromnej pozycji w instrumentach pochodnych największych banków, włączając w to europejskie instytucje finansowe takie jak Deutsche Bank.

References   [ + ]

1. Foreign Central Banks Liquidate Record $405 Billion In US Treasuries As China Sells Most US Paper Since 2011, Source: Zerohedge 2017-01-19

Leave a Reply

Your email address will not be published.

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>


GEFIRA provides in-depth and comprehensive analysis of and valuable insight into current events that investors, financial planners and politicians need to know to anticipate the world of tomorrow; it is intended for professional and non-professional readers.

Yearly subscription: 10 issues for €225/$250
Renewal: €160/$175

The Gefira bulletin is available in ENGLISH, GERMAN and SPANISH.

 
Menu
More