Global Analysis from the European Perspective. Preparing for the world of tomorrow
Ukraina straciła miliardy na umowie stowarzyszeniowej z UE po pierwszym roku

Umowa o pogłębionej i całościowej strefie wolnego handlu pomiędzy Unią Europejską a Ukrainą, która weszła w życie z dniem 1. stycznia 2016 roku, miała pomóc wschodnioeuropejskiej gospodarce w odbudowie. Tymczasem jej wyniki po pierwszym roku funkcjonowania dalece odbiegają od ukraińskich oczekiwań. Była republika sowiecka straciła na handlu z UE 2,2 miliarda euro więcej niż w 2015 roku. Import z Unii wystrzelił w górę, natomiast eksport z Ukrainy ledwo drgnął.

Jak piszą polskie media, Unia Europejska zalała Ukrainę towarami,1)Unia Europejska zalała towarami Ukrainę, Rzeczpospolita 2017-02-27.co stoi w sprzeczności do założeń umowy stowarzyszeniowej: w dokumencie zakładano asymetryczne otwarcie rynków na korzyść Ukrainy.

Zgodnie z danymi Eurostatu, unijny eksport na Ukrainę wzrósł w 2016 roku o 17,6% z 14 miliardów do 16,5 miliarda euro, podczas gdy ukraiński eksport do UE wzrósł o 1,9%, czyli z 12,8 miliarda do 13 miliardów. W efekcie, ukraiński deficyt handlowy z Unią urósł z 1,2 miliarda do aż 3,43 miliarda euro!

EU UKR trade

Wydaje się, że ukraińska gospodarka była całkowicie nieprzygotowana do konkurowania z zachodnimi przedsiębiorstwami, zwłaszcza w czasie wojny w Donbasie. Zespół GEFIRY wyjaśnia problem destrukcji ukraińskiej gospodarki w swoim najnowszym wydaniu biuletynu. Miną lata, aż ukraiński biznes, zwłaszcza ten mały i średni, będzie gotowy do przeorientowania się z Rosji na Zachód i będzie to proces bardzo kosztowny, jeśli nie śmiertelny dla Ukraińców.

Dla porównania, Mołdawia była w stanie odpowiednio wykorzystać umowę o wolnym handlu i zmniejszyła swój deficyt w relacjach z UE o połowę, aczkolwiek pro-rosyjskie ugrupowania dalej odzyskują grunt w tym kraju.

EU MLD trade

References   [ + ]

1. Unia Europejska zalała towarami Ukrainę, Rzeczpospolita 2017-02-27.

Leave a Reply

Your email address will not be published.

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>


GEFIRA provides in-depth and comprehensive analysis of and valuable insight into current events that investors, financial planners and politicians need to know to anticipate the world of tomorrow; it is intended for professional and non-professional readers.

Yearly subscription: 10 issues for €225/$250
Renewal: €160/$175

The Gefira bulletin is available in ENGLISH, GERMAN and SPANISH.

 
Menu
More