Global Analysis from the European Perspective. Preparing for the world of tomorrow
Sankcje USA wobec Rosji z Niemcami w tle

Stany Zjednoczone zapowiedziały daleko idące sankcje przeciwko europejskim firmom, które prowadzą interesy z Rosją. Sankcje te narzucają amerykańską jurysdykcję na Europę i są atakiem na suwerenność europejskich krajów. Mają one konsekwencje dla europejskich firm, obywateli i dla europejskiej polityki, ponieważ import w 25%, ropa naftowa w 30% oraz gaz w 35% pochodzi z Rosji. Zapowiedziane środki, jak ostrzegła Minister do Spraw Ekonomicznych Brigitte Zyries, są początkiem wojny handlowej. Biuletyn Gefira (w wersji do pronumeracji) nie raz ostrzegał, że wojnę handlową w szeroko zakrojony sposób wspiera amerykański establishment.
26 lipca 2017 Amerykańska Izba Reprezentantów przyjęła projekt ustawy, która wprowadza nowe sankcje wobec Rosji. Wcześniej, 15 czerwca bieżącego roku, prawie jednomyślnie Senat również je przegłosował.1)USA: sankcje wobec Rosji uderzą w Nord Stream 2,TVP INFO 2017-07-26 2) Gas and oil interests split Europe and US in sanction policy, Raamop Rusland 2017-07-05 Projektowane sankcje zabraniają współpracy z Rosją w dziedzinie nowych technologii pozyskiwania gazu ziemnego oraz ropy naftowej i wymierzone są nie tylko w firmy rosyjskie, ale także w te zagraniczne, które z nimi współpracują. Uderzą więc w Gazprom, brytyjsko-holenderski Royal Dutch Shell, niemiecki Uniper, austriacki OMV, francuski Engie (dawne GDF Suez), niemiecki Wintershall, wszystkie związane z Nord Stream2.
Odnośnie wcześniejszego projektu Nord Stream problemy będą miały znowu Gazprom, Wintershall, Engie oraz niemiecki E.ON i holenderski Gasunie. Zagrożą również projektowi pola gazowego w Zohr w Egipcie (30% udziałów w tym projekcie ma Rosnieft, 60% włoski ENI, 10% brytyjski BP), rozbudowie gazu skroplonego na Sachalinie (udziały Gazprom i Schell), projektowi gazociągu po dnie Morza Czarnego z Rosji do Turcji, tzw. Błękitny Potok (udziały ENI i Gazpromu) oraz planowi budowy terminalu LNG na Bałtyku w Zatoce Fińskiej (Gazprom i Shell), a także projektowi importu do UE gazu z azerskiego złoża Shah Deniz (udziały Łukoil i BP).3)Bruksela obawia się, że amerykańskie sankcje uderzą w Nord Stream 2,pap.pl 2017-07-25.Gra się więc toczy o wysoką stawkę.

Projektowana ustawa przewiduje pewną elastyczność, jeśli chodzi o współpracę z Rosjanami w dziedzinie budowy gazociągów, takich jak np. Nord Stream 2, co umożliwia toczenie politycznej gry z Moskwą, która, jeśli będzie posłuszna Zachodowi, zostanie przezeń wynagrodzona podjęciem współpracy z nią, a jeśli będzie krzyżować politykę Zachodu, poniesie karę. Sądząc po jednomyślności głosowania w Senacie można dojść do wniosku, że powyższe sankcje to nie tylko pomysł Donalda Trumpa, ale amerykańskich elit.

W Europie Zachodniej oraz w Rosji zrobił się szum, gdyż kroki podjęte przez USA godzą w interesy tych krajów i wyraźnie pozbawiają je suwerenności. Rosja zapowiada odwet, jednocześnie ostrzega, że amerykańskie posunięcie całkowicie pogrzebie szansę na normalizację stosunków między obuma krajami oraz „utrudni w największym stopniu wszelką rosyjsko-amerykańską współpracę w rozwiązywaniu ważnych kwestii międzynarodowych, w tym walkę z terroryzmem”, jak powiedział polityk rosyjski F. Klintsevich.4)Moscow warns of „painful response” to US sanctions; EU ready to retaliate in „a matter of days”, ZeroHedge 2017-07-26.Mamy więc do czynienia z handlową wojną.

Inaczej na sprawę patrzą kraje Europy wschodniej, a więc Polska, Słowacja i Węgry. Strategia Niemiec to dążenie to jak najściślejszych związków z Rosją. Mimo prowadzonych ze sobą wojen kraje te przyciągają się jak magnesy. Nord Stream 2 ma zacieśnić związki Niemiec i Rosji. Obie strony podkreślają, że ten nowy projekt gazowy podyktowany jest ekonomią. Niemcy chcą zrobić więcej miejsca dla gazu rosyjskiego na swoim rynku, wycofują się z niebezpiecznych elektrowni atomowych a w to miejsce planują większe wykorzystywanie OZE oraz gazu jako źródła ciepła. Rosja za pieniądze uzyskane ze sprzedaży gazu będzie kupować od Niemiec maszyny, urządzenia i dobra konsumpcyjne. Wszystko to prawda, ale czy chodzi tu wyłącznie o ekonomię?

Dzięki Nord Stream, który omija Ukrainę i Polskę, Rosja będzie mogła wywierać nacisk na któryś z tych krajów wstrzymując dostawy gazu jednocześnie nie przerywając zaopatrywania w ten surowiec Europy Zachodniej.
Elity krajów Europy Zachodniej twierdzą, że same powinny decydować o sobie. Oburzenie Niemców jest zrozumiałe. Stany Zjednoczone starają się dzielić Europę, w tym sensie, że utrudniają współpracę między Niemcami a Rosją.

Ale i Niemcy nie są tu bez winy. To przecież Berlin, nie pytając o zdanie Polski, Słowacji i Węgier, zabiegał o realizację Nord Stream i Nord Stream 2 oraz promował Europę “dwóch prędkości” i tym samym już wcześniej podzielił kontynent. Urzędnicy brukselscy mają usta pełne frazesów o solidarności europejskiej, ale nie przeszkadza im to łamać zasadę europejskiej solidarności energetycznej. Tak Polska jak i Słowacja oraz Węgry sprzeciwiają się budowie nowego gazociągu, gdyż jego powstanie pogarsza ich poczucie bezpieczeństwa, jako że tranzyt gazu do Europy Zachodniej przez Polskę, Czechy i Słowację zmusza państwa starej Unii do negocjowania warunków sprzedaży/nabycia rosyjskiego gazu wspólnie z państwami nowej Unii.

Zbigniew Brzeziński nazwał Eurazję “wielką szachownicą” na której toczy się walka o światową hegemonię. Holenderski politolog Nikolas Spykan w swojej teorii geopolitycznej stwierdził, że kto rządzi Eurazją panuje nad światem.5)Karol Bobkowski: Chiny w grze o dominację na Eurazją, Geopolityka.net 2013-05-07 Nic więc dziwnego, że w Europie toczy się walka o dominację, z jednej strony Niemcy i Rosja chcą ścisłej współpracy ekonomicznej i militarnej, aby móc rywalizować ze Stanami Zjednoczonymi, z drugiej strony USA to zbliżenie utrudnia, widząc w nim dla siebie zagrożenie. To właśnie w ramach tej polityki administracja amerykańska wspiera kraje Europy Środkowo-Wschodniej.

References   [ + ]

1. USA: sankcje wobec Rosji uderzą w Nord Stream 2,TVP INFO 2017-07-26
2. Gas and oil interests split Europe and US in sanction policy, Raamop Rusland 2017-07-05
3. Bruksela obawia się, że amerykańskie sankcje uderzą w Nord Stream 2,pap.pl 2017-07-25
4. Moscow warns of „painful response” to US sanctions; EU ready to retaliate in „a matter of days”, ZeroHedge 2017-07-26.
5. Karol Bobkowski: Chiny w grze o dominację na Eurazją, Geopolityka.net 2013-05-07

Leave a Reply

Your email address will not be published.

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>


GEFIRA provides in-depth and comprehensive analysis of and valuable insight into current events that investors, financial planners and politicians need to know to anticipate the world of tomorrow; it is intended for professional and non-professional readers.

Yearly subscription: 10 issues for €225/$250
Renewal: €160/$175

The Gefira bulletin is available in ENGLISH, GERMAN and SPANISH.

 
Menu
More