Global Analysis from the European Perspective. Preparing for the world of tomorrow
Cena ropy wzrośnie do 2020 roku

Od 2016, kiedy cena ropy wynosiła poniżej 40 dolarów za baryłkę, analitycy Gefiry raz za razem informowali, że do 2020 jej wartość przekroczy sto dolarów. Obecnie światowa produkcja tego surowca wynosi około 98 milionów baryłek dziennie, a w drugiej połowie tego roku popyt na niego przekroczy historyczny próg 100 mln. Trzej najwięksi producenci ropy: Stany Zjednoczone, Arabia Saudyjska i Rosja odpowiadają za 33% światowego wydobycia. Waszyngton produkuje około 10 mln baryłek ropy dziennie, zaś importuje 8 mln. 18% wykorzystywanego na świecie oleju trafia do amerykańskich magazynów lub rafinerii.

Wszystkie te trzy kraje desperacko potrzebują znacznie wyższych ceny ropy. W najbliższych latach Stany Zjednoczone wydadzą olbrzymią ilość pieniędzy przez co deficyt budżetowy osiągnie nowe maksima, a Rezerwa Federalna rozpoczęła sprzedaż amerykańskiego pakietu długu. Wysokie ceny ropy są podatkiem od amerykańskich i europejskich konsumentów, gromadzonym przez zagranicznych producentów nafty. Nadwyżki zysków są ponownie inwestowane w państwowe fundusze majątkowe, które kupują amerykańskie papiery wartościowe i zobowiązania dłużnicze. Cztery lub pięć najbardziej znaczących państwowych funduszy majątkowych otrzymało swoje dochody z ropy naftowej: Norweski Państwowy Fundusz Emerytalny, Abu Dhabi Investment Authority, Kuwait Investment Authority i SAMA Foreign Holdings (Arabia Saudyjska).

Mówi się, że producenci oleju łupkowego w Stanach Zjednoczonych wydobywają dwa razy więcej oleju z tego samego odwiertu i dlatego ich koszty produkcji zostały znacznie zmniejszone. Podczas gdy dzienne wykorzystanie odwiertu podwoiło się, nie jest pewne, czy jego zasobność nie zmniejszyła się. Analitycy nie wiedzą, czy podwojona produkcja wyczerpuje odwiert dwukrotnie szybciej. Jeśli tak się dzieje to perspektywy dla amerykańskiego przemysłu naftowego są o wiele gorsze niż zakłada się obecnie. Przemysł naftowy w Stanach Zjednoczonych potrzebuje wyższej ceny ropy, aby uniezależnić od energii.

Rząd w Rijadzie potrzebuje większych dochodów z ropy, aby zrównoważyć swój budżet. Arabia Saudyjska jest zarządzana jak własność prywatna, która zarabia na ropie naftowej oraz na pielgrzymach przybywających do Medyny i Mekki.

Dynastia Saudów nie może przetrwać długo po niskiej cenie. Saudyjscy książęta mają ambitne plany restrukturyzacji gospodarki i zmniejszenia uzależnienia Arabii Saudyjskiej od ropy naftowej. Nie jest pewne, czy saudyjscy decydenci odniosą sukces. Na razie rządzący w Rijadzie są zależni od dochodów z handlu ropą. Niska cena ropy na świecie nie uniemożliwiła wydobycia łupków w USA, a wyższa cena ropy jest teraz niezbędna do przetrwania dynastii Saudów.
1 Hipotetyczny zysk: jeśli założymy, że niższa produkcja spowoduje wyższe ceny ropy, to zyski gwałtownie wzrosną.

2 Hipotetyczny zysk: jeśli założymy, że niższy eksport ropy spowoduje wyższe ceny ropy, to zyski ze sprzedaży zagranicznej gwałtownie wzrosną.

Najlepszym sposobem na podniesienie ceny jest niedostateczne zaopatrzenie rynku, dlatego Saudi Aramco, jedyny producent ropy w Arabii Saudyjskiej, zmniejsza podaż ropy. Jeśli Saudyjczycy mogą podnieść cenę ropy do 95 dolarów za baryłkę, zmniejszając produkcję ropy o 2 mln baryłek dziennie, ich zysk (przychody minus koszt) gwałtownie wzrośnie. Saudi Aramco, we współpracy z Rosją, jest w stanie manipulować rynkiem ropy.

Zespół Gefiry przygotował scenariusze oparte na założeniu, że obniżona produkcja ropy naftowej podniesie jej cenę. Hipotetyczne, ale są pouczające relacje między zmniejszeniem podaży tego surowca a jej rynkową wartością zostały zaprezentowane na wykresach 1 i 2.

Od 2014 wszystkie przedsiębiorstwa naftowe zmniejszyły nakłady inwestycyjne, przez co zaangażowanie w eksplorację ropy znacznie spadło. Z tego powodu nie oczekuje się, że inni producenci mogą zastąpić ropę, którą Saudyjczycy trzymają z dala od rynków.

Saudyjska i amerykańska strategia, której celem jest podniesienie cen ropy naftowej, jest skuteczna, ponieważ Wenezuela została odcięta od światowego rynku ropy przez administrację Trumpa, a także ze względu na postępujący wzrost niepokoju na Bliskim Wschodzie. Spodziewamy się, że będą się on pogłębiać.

Leave a Reply

Your email address will not be published.

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>


GEFIRA provides in-depth and comprehensive analysis of and valuable insight into current events that investors, financial planners and politicians need to know to anticipate the world of tomorrow; it is intended for professional and non-professional readers.

Yearly subscription: 10 issues for €225/$250
Renewal: €160/$175

The Gefira bulletin is available in ENGLISH, GERMAN and SPANISH.

 
Menu
More