Global Analysis from the European Perspective. Preparing for the world of tomorrow
Nowy ‘OPEC DEAL’ zatwierdzony w Helsinkach: Stany Zjednoczone, Rosja i Arabia Saudyjska

Ropa jest produktem, który zaraz po kryptowalutach narażony jest na największe spekulacje. Producenci tego surowca odnotowywali coraz niższe wpływy z jej sprzedaży, co związane było ze zwiększoną podażą, która pojawiła się po zniesieniu międzynarodowych sankcji nałożonych na Iran: w półtora roku koszt baryłki zmniejszył się ze 110 USD w czerwcu 2014 do 30 USD w styczniu 2016.

Jednak nie tylko zbyt niska ale również zbyt wysoka wartość ropy jest niekorzystna dla rządów a to dlatego, że obywatele mogą okazać niezadowolenie z drogiego paliwa przy urnie wyborczej (właśnie w listopadzie w Stanach Zjednoczonych mają odbyć się wybory parlamentarne), gdyż droższa ropa oznacza droższy transport, co prędzej czy później pociąga za sobą wzrost cen właściwie wszystkich innych dóbr.1)Rising gas prices are taking a big chunk out of people’s disposable income, Business Insider 2018-07-04.

Aby uniknąć gwałtownych wahań cenowych, liczący się wydobywcy zawierają umowy regulujące jej podaż. Do takiego porozumienia doszło podczas helsińskiego szczytu (16 lipca) między prezydentami Stanów Zjednoczonych i Rosji. Państwa te wraz z Arabią Saudyjską, która już wcześniej dogadała się w tej sprawie z Moskwą2)Saudi Arabia: OPEC and Russia to pump more oil ‘in the near future, CNN 2018-05-25., tworzą jak gdyby nowy OPEC, organizację zaspakajającą łącznie 30% światowego zapotrzebowania, potężne narzędzie w rękach Trupa, Putina oraz Mohameda bin Salmana przy pomocy którego:

  1. będą oni mogli kształtować podaż a przez to ceny ropy;
  2. ograniczać wpływy pozostałych producentów i innych organizacji wydobywających ropę (jak np. OPEC, OAPEC);
  3. wywierać nacisk na importerów, w tym przypadku zwłaszcza na Unię Europejską, która jest największym światowym odbiorcą nafty, a której relacje z Moskwą i Waszyngtonem nie należą w ostatnim czasie do wzorcowych.3)Trump calls European Union a ‘foe’ – ahead of Russia and China, The Guradian 2018-07-15.

Tyle jeśli chodzi o cele wspólne. Dodatkowo każda z umawiających się stron w oparciu o zawarte porozumienie będzie mogła realizować własne interesy.

  • Waszyngton uzyska silniejszą pozycję w wojnie handlowej z Chinami, drugim największym odbiorcą ropy;
  • Kreml może żądać zniesienia unijnych sankcji, zaś
  • Rijad będzie mógł wywierać większy nacisk na Teheran.

References   [ + ]

1. Rising gas prices are taking a big chunk out of people’s disposable income, Business Insider 2018-07-04.
2. Saudi Arabia: OPEC and Russia to pump more oil ‘in the near future, CNN 2018-05-25.
3. Trump calls European Union a ‘foe’ – ahead of Russia and China, The Guradian 2018-07-15.

Leave a Reply

Your email address will not be published.

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>


GEFIRA provides in-depth and comprehensive analysis of and valuable insight into current events that investors, financial planners and politicians need to know to anticipate the world of tomorrow; it is intended for professional and non-professional readers.

Yearly subscription: 10 issues for €225/$250
Renewal: €160/$175

The Gefira bulletin is available in ENGLISH, GERMAN and SPANISH.

 
Menu
More