Global Analysis from the European Perspective. Preparing for the world of tomorrow
Kto próbuje prześcignąć Hitlera i Stalina w Polsce w tłumieniu Dnia Niepodległości?

Obchody Dnia Niepodległości Polski, które przypadają 11 listopada, były zakazywane przez Adolfa Hitlera, Józefa Stalina i niemal wszystkich powojennych komunistycznych władców kraju. Od 1989 roku Polska jest rzekomo niepodległym państwem, a naród polski może cieszyć się wolnością i wreszcie czuć się jak u siebie w domu. Już od wielu lat ludzie spontanicznie obchodzą Dzień Niepodległości. Jednak każdego roku, dla jakiejś niewidzialnej ręki święto to staje się problemem: rzekomo faszyści i naziści, antysemici i rasiści tworzą długą, pięćdziesięcio-, siedemdziesięcio- lub stutysięczną kolumnę mężczyzn, kobiet i dzieci maszerujących po stołecznych ulicach, z rozwiniętymi narodowymi flagami. Do całego świata dociera przesłanie, że w Polsce “faszyzm podnosi brzydką głowę” i że trzeba coś z tym zrobić, bo inaczej coś złego się stanie.

W tym roku przypada setna rocznica odzyskania przez Polskę niepodległości po 123 latach niewoli, w którym to okresie była ona politycznie wymazana z map Europy. To święto narodowe zostało oficjalnie ustanowione tuż przed II wojną światową. Jego znaczenia dla zbiorowej świadomości narodowej nie można przecenić. I oto dzień ten znowu znowu jest cierniem w ciele nieznanych nam sił.

Początkowo prezydent Polski Andrzej Duda, który sam stylizuje się na patriotę, powiedział, że weźmie udział w marszu; potem, co było do przewidzenia, odwołał;1)Andrzej Duda nie weźmie udziału w Marszu Niepodległości, wp wiadomości 2018-10-29.następnie prezydent Warszawy powiedziała, że zabroni marszu, gdy tylko się dowie o jakichkolwiek nieprawidłowościach; wreszcie podjęła ostateczną decyzję i marsz zakazała.2)Prezydent Warszawy Hanna Gronkiewicz-Waltz zakazała Marszu Niepodległości, Rzeczpospolita 2018-11-07.Ostatecznie prezydent Andrzej Duda powiedział, że uformuje i poprowadzi rywalizujący ze spontanicznym własny marsz3)Spotkanie Duda-Morawiecki. prezydent zorganizuje marsz 11 Listopada, fakty.interia.pl 2018-11-07.ze zmienioną nazwą: nie Marsz Niepodległości, ale Marsz Biało-Czerwony.

Jeszcze dziwniejsze rzeczy dzieją się we Wrocławiu, czwartym co do wielkości mieście południowo-zachodniej Polski. Ostatnim aktem odchodzącego i pierwszym aktem nowego prezydenta miasta było zakazanie podobnego Marszu Niepodległości z powodu – i tu padają oklepane wyjaśnienia – “nazistów, rasistów i antysemitów” rzekomo mających stanowić trzon wydarzenia.4)Prezydent Wrocławia zakazuje Narodowego Marszu Niepodległości! Następna będzie Warszawa? Najwyższy Czas! 2018-11-06.Aby było jeszcze śmieszniej, obejmujący urząd prezydent miasta zadeklarował swój udział w hinduskim święcie religijnym Diwali5)Jacek Sutryk będzie rozdawać darmowe indyjskie jedzenie. To z okazji święta Diwali, Gazeta wrocławska 2018-11-06.(szacuje się, że w mieście przebywa około dwóch tysięcy Hindusów w morzu SIEDMIUSET TYSIĘCY mieszkańców Wrocławia) i dał błogosławieństwo nowemu fenomenowi: marszowi upamiętniającemu wydarzenia z 80 lat wstecz, znane pod nazwą Kryształowej Nocy, kiedy to rozwścieczone rzesze mieszkańców ówcześnie niemieckiego Wrocławia porozbijały żydowskich wystawy sklepów.6)W środę rozpoczną się Dni Wzajemnego Szacunku. Ulicami Wrocławia przejdzie marsz, Tu Wrocław 2018-11-06.

Podsumowując: całkowicie obce hinduistyczne święto religijne TAK, pamiątkowy marsz upamiętniający historycznie mały incydent, który miał miejsce w innym kraju i dotyczył innego narodu TAK, ale święto narodowe milionów rdzennych mieszkańców NIE.

Nie dziwi fakt, że Adolf Hitler i Józef Stalin nie chcieli słyszeć o polskim święcie narodowym; rozumie się, że komuniści (niekoniecznie polskiego pochodzenia) brali rozkazy z Moskwy i miażdżyli uczucia patriotyczne oraz tożsamość narodową. Tego nie trzeba wyjaśniać. Pozostaje tylko pytanie: w czyim interesie to święto jest tłumione teraz?

References   [ + ]

1. Andrzej Duda nie weźmie udziału w Marszu Niepodległości, wp wiadomości 2018-10-29.
2. Prezydent Warszawy Hanna Gronkiewicz-Waltz zakazała Marszu Niepodległości, Rzeczpospolita 2018-11-07.
3. Spotkanie Duda-Morawiecki. prezydent zorganizuje marsz 11 Listopada, fakty.interia.pl 2018-11-07.
4. Prezydent Wrocławia zakazuje Narodowego Marszu Niepodległości! Następna będzie Warszawa? Najwyższy Czas! 2018-11-06.
5. Jacek Sutryk będzie rozdawać darmowe indyjskie jedzenie. To z okazji święta Diwali, Gazeta wrocławska 2018-11-06.
6. W środę rozpoczną się Dni Wzajemnego Szacunku. Ulicami Wrocławia przejdzie marsz, Tu Wrocław 2018-11-06.

Leave a Reply

Your email address will not be published.

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>


GEFIRA provides in-depth and comprehensive analysis of and valuable insight into current events that investors, financial planners and politicians need to know to anticipate the world of tomorrow; it is intended for professional and non-professional readers.

Yearly subscription: 10 issues for €225/$250
Renewal: €160/$175

The Gefira bulletin is available in ENGLISH, GERMAN and SPANISH.

 
Menu
More