Global Analysis from the European Perspective. Preparing for the world of tomorrow
Południowo-wschodnia Turcja przypomina Syrię

Wojna syryjska przeniosła się na terytorium Turcji. Bojownicy kurdyjscy są obecnie preferowanymi odbiorcami broni z Zachodu. Stany Zjednoczone, Niemcy, Holandia oraz Wielka Brytania uzbrajają Kurdów oraz zapewniają im wojskowe szkolenie.

Turecki czołg zostaje trafiony podczas ostrzeliwania Cizre

Nie tylko peszmergowie, czyli kurdyjscy powstańcy, w Iraku północnym, dowodzeni przez prezydenta Barzaniego, głównego amerykańskiego sprzymierzeńca w regionie, ale także kurdyjskie fakcje w Syrii, którym przewodzi Demokratyczna Partia Jedności (PYD), są uzbrajane przez Stany Zjednoczone. Kurdyjscy bojownicy w Syrii solennie przyrzekli, że nie będą przekazywali broni otrzymywanej od USA pobratymcom z PKK w Turcji. Nie ma jednak możliwości dopilnowania tego; turecki organ rządowy „Daily Sabah” już lamentuje, że Niemcy dostarczają broń oraz zapewniają szkolenie wojskowe powstańcom z PKK.

Erdogan przekształca Turcję w państwo islamsko-faszystowskie: połączenie skrajnego nacjonalizmu z islamizmem oraz silnym przywódcą mającym oparcie w silnej armii.

Kurdowie w południowo-wschodniej Turcji nie podporządkują się Erdoganowi. Zaczynamy nawet przypuszczać, że zachodnie siły wolą mieć do czynienia z silnym Kurdystanem, który będzie uzależniony od pomocy z Zachodu niż z islamo-faszystowskim państwem tureckim, którego przywódca nie przestrzega reguł wyznaczonych przez brukselskie i waszyngtońskie elity.

W 2015 widzieliśmy już turecki czołg w akcji na tle miejskiego krajobrazu w „Kurdystanie”, dziś świadkujemy dalszej eskalacji napięć między rządem w Ankarze a kurdyjskimi powstańcami, przy czym PKK pokazuje, że dysponuje środkami umożliwiającymi niszczenie tureckich czołgów.

Leave a Reply

Your email address will not be published.

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>


GEFIRA provides in-depth and comprehensive analysis of and valuable insight into current events that investors, financial planners and politicians need to know to anticipate the world of tomorrow; it is intended for professional and non-professional readers.

Yearly subscription: 10 issues for €225/$250
Renewal: €160/$175

The Gefira bulletin is available in ENGLISH, GERMAN and SPANISH.

 
Menu
More