Global Analysis from the European Perspective. Preparing for the world of tomorrow
Brexit nie ma znowu takiego znaczenia

Z ekonomicznego puntu widzenia Brexit nie jest znaczącym wydarzeniem, o czym już wcześniej pisaliśmy. Zawczasu uprzedzaliśmy czytelników, że wytwarzanie sztucznego strachu przez Sorosa czy na łamach Zerohedge i temu podobnych ośrodków poskutkuje nieuzasadnionym wyzbywaniem się walorów na rynku. Nie sądzimy, że światowa gospodarka ma się dobrze; spodziewamy się raczej poważnych kłopotów. W obliczu braku stałego globalnego wzrostu zarządzający funduszami zabezpieczającymi starają się wywoływać wstrząsy na rynku w celu zdobycia zysku.

W ciągu pierwszych sekund handlowego dnia 24 czerwca, gdy tylko podano do wiadomości wyniki referendum, straty (a także zyski) wywołane sztuczną paniką były ogromne. Wystarczy przypatrzyć się bliżej liczbom na giełdach transakcji terminowych ESX, DAX oraz FTI, by zauważyć, że w ciągu jednego dnia znikło ponad 200 miliony euro. Ponieważ mamy do czynienia z grą o sumie zerowej, wynika z tego, że ktoś musiał osiągnąć kolosalny zysk.

FESX (ERUOTOX 50): piątek, 27 czerwca: sprzedano 41.051 kontraktów w ciągu pierwszych kilku minut handlowych przy 2650 punktach bazowych, gdy tego samego dnia cena zamknięcia wynosiła 2729 punktów (cena kontraktowa to 10 euro za punkt).

Całkowite straty w ciągu sesji wyniosły 154.762.270 euro.

Poniedziałek, 4 lipca, FESX wynosiła 2872 punktów bazowych.

FDAX: piątek, 27 czerwca: sprzedano 41.051 kontraktów w ciągu pierwszych kilku minut handlowych przy 9281 punktach bazowych, gdy cena zamknięcia wynosiła 9478 punktów (cena kontraktowa to 25 euro za punkt).

Całkowite straty w ciągu sesji wyniosły 60.212.750 euro.
Poniedziałek, 4 lipca, FESX wynosiła 9762 punktów bazowych.

FTI(AEX): piątek, 27 czerwca: sprzedano 306 kontraktów w ciągu pierwszych kilku minut handlowych przy 381.15 punktach bazowych, gdy cena zamknięcia wynosiła 419 punktów (cena kontraktowa to 200 euro za punkt).

Całkowite straty w ciągu sesji wyniosły 4.161.600 euro.
Poniedziałek, 4 lipca, FTI wynosiła 436 punktów bazowych.

Prawdopodobnie Brexit nie spowoduje dużych zmian w światowych instytucjach finansowych. Londyn jako centrum finansowe nie poniesie jakichś dramatycznych konsekwencji; przeciwnie, bez nadzoru ze strony Brukseli, Waszyngtonu i Pekinu londyński ośrodek ma szansę na jeszcze większy rozwój i może się stać wolnościową przystanią dla handlu, co będzie dla miasta wystarczającą kompensacją w przypadku, gdyby niektóre duże korporacje i amerykańskie banki zdecydowały się przenieść na kontynent. Rubert Murdoch powiedział: „Gdy pojawiam się na Downing Street, słuchają się mnie; gdy pojawiam się w Brukseli, nie zwracają na mnie uwagi.”1)Anthony Hilton: Stay or go – the lack of solid facts means it’s all a leap of faith, Evening Standard 2016-02-25.

Brexit to przede wszystkim wydarzenie polityczne, które wstrząśnie kontynentem. Środki masowego przekazu głównego nurtu a także spece od polityki usiłują obniżyć rangę tego, co się stało, twierdząc, że młodzież po większości opowiedziała się za pozostaniem w Unii. Rzeczywistość nie wydaje się tego potwierdzać. Zaledwie 36% uprawnionych do głosowania w wieku między 18 a 24 lat pofatygowała się oddać głos. Frekwencja młodych wyborców była rekordowo najniższa.2)Brexit: rebirthing you wanted to know about turnout by age at the EU referendum, The Financial Times‎ 2016-07-01.Brytyjska młodzież nigdy nie była szczególnie zainteresowana Unią Europejską. Gdy w 2007 Franck Biancheri zakładał Newropeans,3)Franck Biancheri, Wikipedia.pierwszy europejski oddolny ruch na rzecz demokratyzacji, nie znalazł żadnego odzewu w Zjednoczonym Królestwie.

Od początku twierdziliśmy, że Brexit jest wysoce prawdopodobny. Inaczej wyglądałaby sprawa, gdyby chodziło o wyjście Francji, Niemiec czy Holandii.

Partie narodowe i eurosceptyczne jak francuski Front National, niemiecka AfD i inne mogą odnieść większy sukces, jeśli połączą się na poziomie europejskim i przestaną naśladować strategię uprawianą przez UKIP, która skupiała się na dążeniu do wystąpienia Wielkiej Brytanii z Unii. Wielka Brytania to nie Europa!

Spodziewamy się, że w miejsce zahamowanego napływu emigrantów na Wyspy Brytyjskie z Europy, zwiększy się imigracja z krajów Commonwealthu: Pakistanu lub Indii.

Brexit to rysa na europejskim sojuszu i dzwonek alarmowy dla biurokratów w Brukseli. Jednocześnie bez Londynu łatwiej będzie Brukseli, Berlinowi i Paryżowi scalać Unię Europejską, nie zważając przy tym na życzenie jej obywateli.

References   [ + ]

1. Anthony Hilton: Stay or go – the lack of solid facts means it’s all a leap of faith, Evening Standard 2016-02-25.
2. Brexit: rebirthing you wanted to know about turnout by age at the EU referendum, The Financial Times‎ 2016-07-01.
3. Franck Biancheri, Wikipedia.

Leave a Reply

Your email address will not be published.

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>


GEFIRA provides in-depth and comprehensive analysis of and valuable insight into current events that investors, financial planners and politicians need to know to anticipate the world of tomorrow; it is intended for professional and non-professional readers.

Yearly subscription: 10 issues for €225/$250
Renewal: €160/$175

The Gefira bulletin is available in ENGLISH, GERMAN and SPANISH.

 
Menu
More