Global Analysis from the European Perspective. Preparing for the world of tomorrow
Nasze społeczeństwa czekają olbrzymie zmiany

Przenieśmy się w przyszłość. Niemcy 2060. Przekraczamy wschodnią lub zachodnią granicę. Podróżujemy po kraju, zwiedzamy pradawne miasta i miasteczka, podziwiamy średniowieczne zamki i katedry. Ludzie, których spotykamy, mają czarny lub brązowy kolor skóry; kręcone włosy, skośne oczy, wydatne wargi a czasami nawet jasne włosy i białą skórę. Niektórzy mówią dobrze po niemiecku, niektórzy posługują się łamaną niemczyzną; niektórzy mówią po somalijsku, inni w języku paszto, jeszcze inni po turecku. Słyszymy ich imiona: Muhammad,1)Jak Muhammad stał się najczęściej nadawanym imieniem dla chłopców w Anglii i Walii… choć nie znajduje się na szczycie oficjalnych list popularności imion, gdyż zapisuje się je na wiele różnych sposobów, Mail Online 2014-08-16.Karl-Heinz, Hassan, Konrad, Omar, Gojko, Mammoon. Naszym przewodnikiem po średniowiecznym zamku jest Niemiec pochodzenia afgańskiego, który wyjaśnia nam, jak żyli niegdysiejsi mieszkańcy kraju; imam oprowadza nas po katedrze, która stała się meczetem i wyjaśnia, że jakiś czas temu, gdy budynek był pustostanem, zmienił właściciela; zabawia nas rozmową czarna nauczycielka, która szczyci się tym, że naucza niemieckiego uczniów o najrozmaitszym podłożu kulturowym. ‘Widzicie,’ powiada, ‘niemiecki stał się niczym współczesna łacina, bo staje się językiem zanikającym, choć nadal jednym z urzędowych.’ Toteż krążymy po kraju w poszukiwaniu Niemiec czy raczej śladów po nich. Po wsiach, tu i ówdzie, nadal udaje nam się natrafić na niemiecką kuchnię.

„Udało się nam w końcu przezwyciężyć odczucia narodowe,’ słyszymy z ust miejscowej przedstawicielki władzy, białej kobiety.2)Naród niemiecki nie jest dla mnie pozytywnym punktem odniesieniato raczej coś, co będę politycznie zwalczała.” Franziska Drohsel, SPD, [in:] Cicero Streitgespräch zwischen Drohsel und Mißfelder, YouTube 2009-04-17.Wszyscy czujemy się Niemcami i jednocześnie nie czujemy się nimi. Już dawno temu niemieckość została zdefiniowana inaczej. Być Niemcem nie oznacza już mieć białą skórę, wyznawać chrześcijaństwo i mieć niemieckie pochodzenie: każda może być Niemcem, jeśli się jej tak spodoba i nie potrzeba do tego mówić po niemiecku.3)Joachim Gauck: “kiedy jeszcze więcej ludzi, niż to jest obecnie, uwolni się od pojęcia narodu, który jest bardzo jednorodny, w którym prawie wszyscy posługują się niemieckim jako językiem ojczystym, są w przeważającej mierze chrześcijanami i mają białą skórę...”, “Wir können nicht jede Last tragen”, General Anzeiger 2015-02-01.Niegdysiejszy Niemiec z rasistowskimi uprzedzeniami został zastąpiony Niemcem nowoczesnym.4)Jürgen Trittin, Zieloni, Niemcy to kraj, którego wszystkie warstwy społeczne zarażone są rasizmem, Deutscher Bundestag Stenographischer Bericht 36. Sitzung Bonn, Freitag, den 23. April 1999.Szczycimy się tym, że w końcu przezwyciężyliśmy supremację języka niemieckiego,’ słyszymy. ‘Przecież to jedno z podstawowych praw człowieka, móc porozumiewać się w języku ojczystym, wierzyć w bogów wudu jeśli ma ona takie pragnienie, obchodzić ramadan lub w nic nie wierzyć, mówić po somalijsku i nadal uważać się za Niemca.’ Słuchamy i zauważamy jej poprawne stosowanie zaimków.

Jesteśmy społeczeństwem otwartym,'5)Open Society Foundations.słyszymy w innym miejscu. ‘Przemiany zaczęły się na przełomie tysiącleci,’ wyjaśnia się nam. ‘A może odrobinę wcześniej. Nasi kanclerze – w owym czasie wciąż, niestety, biali mężczyźni – zaprosili Turków, by ci pomogli zbudować kraj. Widzicie, rdzenni Niemcy nie byli w stanie dokonać tego o własnych siłach. Spotkało się to wprawdzie z pewnego rodzaju niechęcią po stronie bardziej zacofanej części społeczeństwa,6)Jamel w Mecklenburg-Vorpommern uchodzi za wioskę nazistowską: większość mieszkańców wyznaje skrajnie prawicowe poglądy polityczne. Tego lata zamieszkał u nich Michel Abdollahi. [w:] Im Nazidorf, NDR.z czym jednak szybko sobie poradziliśmy przy pomocy systemu szkolnego, środków masowego przekazu oraz przemysłu rozrywkowego. Potem zaczęliśmy wprowadzać w życie to znakomite pojęcie podwójnego obywatelstwa. Niemcy musieli sobie uświadomić, że bez domieszki ludów z całego świata skazywali się na pogorszenie jakości społeczeństwa na skutek popełniania kazirodztwa na masową skalę7)“Jeśli się odgrodzimy, to zdegenerujemy się na skutek kazirodztwa,” Der Tagesspiegel 2016-06-08.i zawężania własnej kultury do nieatrakcyjnego niemieckiego dziedzictwa, jeśli w ogóle można o czymś takim mówić. Potem nastał czas, gdy nasza pierwsza kobieta kanclerz otworzyła drzwi na oścież i ostatecznie wywietrzyła tę duszną atmosferę monokulturowosci i nacjonalizmu: z radością otworzyliśmy się na gościnność8)Welcome To Europe: www.w2eu.info and www.w2eu.net.i wzbogaciliśmy się w ten sposób jak nigdy wcześniej.9)Jasny przekaz od Wolfganga Schäuble: Minister finansów obawia się degeneracji Niemców na skutek kazirodztwa bardziej niż islamizacji. Chwali on zwłaszcza jedną grupę muzułmańskich migrantów.[w:] “Muzułmanie w Niemczech są ubogaceniem“, Die Welt 2016-06-08.Wystarczy popatrzeć: tutaj dostaniecie jedzenie hinduskie, tam marokańskie, a za rogiem jest kuchnia chińska. W tej dzielnicy można posłuchać, jak ludzie mówią w języku tigrinia, w tamtej po kurdyjsku, a na przedmieściach po chorwacku.’

Siedzimy w monachijskiej kawiarence; sączymy kawę w hamburskiej cukierni; jemy obiad w berlińskiej restauracji. Na naszym stole kieszonkowe wydanie Nowego wspaniałego świata Huxleya. Mijają nas wielokolorowe dzieci. Pewnie szkolna wycieczka, sądzimy. Z dala dobiega nas wezwanie muezzina. Bez większej nadziei na powodzenie rozglądamy się za dziewczynami w mini spódniczkach. Żadna się nie pojawia.10)Wobec obcych kobiety powinny utrzymywać dystans na „długość ramienia”, RP ONline 2016-01-06; Bawarska szkoła ostrzega, żeby dziewczęta ‘skromnie’ się ubierały ze względu na obecność syryjskich uciekinierów, RT 2015-06-28; niemiecka szkoła zakazuje zbyt skąpych ubrań, Deutsche Welle 2015-07-07.Widzimy natomiast kwieciście barwne ubrania Niemców afrykańskich, burki na twarzach Niemek arabskich, turbany na głowach Niemców nie wiemy jakich. Prowadzimy rozmowę. Byliśmy już we Francji, byliśmy w Anglii, w Szwecji, w Holandii. Wszędzie ta sama ubogacająca wielowątkowa kultura, z której jesteśmy dumni.11)“W ciągu 40 lat odsetek białych Brytyjczyków w Londynie spadł z 86% do 45% […] 57% urodzin przypada na matki imigrantów […] 96% londyńskich prostytutek to imigrantki, tak jak 60% ich opiekunów. [w:] Oto Londyn, recenzja książki Ben aJudah – prawda o stolicy, która uległa całkowitej przemienie, The Guardian 2016-01-20.Omal nie zaczynami się zastanawiać, jak długo jeszcze będą się utrzymywały te jedynie geograficzne obecnie pojęcia Niemcy, Francja czy Szwecja.

‘Opresyjny biały męski patriarchat,’ mówi nam śliczna przewodniczka o kręconych włosach, ‘został przezwyciężony w latach dwudziestych. Od tego czasu mieliśmy czarne i żółte kobiety na urzędzie kanclerskim. Często spotykają się one ze swoimi czarnymi i żółtymi odpowiednikami z Francji czy Wielkiej Brytanii. Od lat nie słyszano o konfliktach. W zasadzie, odkąd kobiety przejęły ster,12)Lewacka niemiecka polityk: „Nasze społeczeństwo zmieni się. Nasze miasto zmieni się radykalnie. Jestem przekonana, że za dwadzieścia, trzydzieści lat nie będziemy mieć żadnych etnicznych większości w naszym mieście. […] będziemy mieszkać w mieście, w którym będziemy […] mieć różne grupy etniczne, […] że mamy ponadkulturowe społeczeństwo. […] Taka jest nasza przyszłość i powiadam wam całkiem wyraźnie zwłaszcza pod adresem prawicy, że tak jest dobrze!“ [w:] It’s Good that Germany will become Islamic, YouTube 2015-11-24.całe zadanie przekształcania naszego społeczeństwa okazało się bardzo łatwe. I pomyśleć, że tak łatwo można było osiągnąć uniwersalny pokój,’ słyszymy i przytakująco kiwamy głowami.

Organizacja Narodów Zjednoczonych była pierwszym krokiem do osiągnięcia naszego celu. Widzicie,’ kontynuuje kobieta, ‘zmieniono samo pojęcie narodu. Mieliśmy Narody Zjednoczone, gdy w rzeczywistości zjednoczone były państwa, a ich granice najczęściej rozkrajały narody, dzieląc je i osłabiając w ten sposób niebezpieczne poczucie przynależności narodowej.13)Gregor Gysi: “Wzywam was, by wziąć udział w manifestacji »piękniejsze życie bez nazistów. Różnorodność jest naszą przyszłością« która odbędzie się 6 czerwca o godzinie 10 w Neuruppin. Musimy stawić opór nazistom. Już choćby ze względu na naszą historię z lat 1933 i 1945 mamy obowiązek, stosownie zaopiekować się uchodźcami. Poza tym trzeba ratować ich życie na Morzu Śródziemnym. I musi się znaleźć jakaś legalna droga, pozwalająca na legalne ubieganie się o azyl w Europie. Także takie państwa jak Polska – swoją drogą bardzo katolicka – muszą być gotowe przyjmować uchodźców. Jest jeszcze coś: co roku umiera więcej Niemców niż się rodzi. Dzieje się tak na szczęście dlatego, że naziści jakoś za bardzo się nie rozmnażają. Już choćby dlatego jesteśmy skazani na przybyszów z innych krajów.” Zum Glück vervielfältigen sich Nazis auch nicht besonders.Nasi przywódcy zdawali sobie sprawę, że pokoju nie będzie tak długo, jak długo żyć będą odczucia narodowe. W tym celu posłużyli się sportem, nasączając drużyny narodowe członkami z innych narodowości i przyzwyczaili ludzi do tego widoku. Potem przyszedł czas na aktorów i artystów pochodzenie nieeuropejskiego, którzy stanowili wzorce dla młodzieży. Czy widzieliście francuską piłkarską drużynę narodową u schyłku tysiąclecia? Uparcie stawiany opór został zdecydowanie stłamszony, jeśli trzeba było, to przy użyciu broni. Nasze demokratyczne władze wkraczały wszędzie tam, gdzie wybuchały odczucia narodowe, jak w niegdysiejszej Jugosławii.'14)Gen. Wesley Clark: “W nowoczesnej Europie nie ma miejsca dla państw jednolitych etnicznie. To dziewiętnastowieczna idea, a my staramy się przejść w XXI wiek, i dokonamy tego tworząc wielonarodowe państwa.” Balkan War Shows Ethnicity Still Matters, Social Contract Press 1999.

‘Niewątpliwie na początku miano nam to za złe,'15)To nie jest Anglia, o którą walczyliśmy,‘ mówią ‘nieznani żołnierze” z drugiej wojny światowej, Mail Online 2009-11-21.słyszymy, ‘ale szybko uporaliśmy się z tym16)Es gibt kein Recht auf Facebook! Die Welt 2015-08-27.lub nosiciele takich odczuć w naturalny sposób ustąpili miejsca nowym pokoleniom naszego społeczeństwa otwartego.'17)Open Society Foundation, Our Mission; Why Europe Must Embrace Its Refugees, November 3, 2015 by George Soros; George Soros, Wake up, Europe.

Zwiedzamy średniowieczny zamek, podziwiamy fortyfikacje, pozostałości po drugiej nacjonalistycznej (jak ją przechrzczono) wojnie światowej. Jakie szczęście, że te rzeczy dawno przeminęły. ‘W owym czasie,’ mówi nam niemiecko-pakistańska przewodniczka, ‘ludzie byli opętani ideą przynależności do plemienia. Stąd te mury obronne, stąd te bunkry. Dziś na poziomie wspólnotowym a także jako jednostki uważamy się po prostu za istoty ludzkie. Jeśli chodzi o rasę, staliśmy się daltonistami, zaś element etniczny sprowadziliśmy do różnicy w sposobie przygotowywania posiłków,’ słyszymy, pogryzając jakiś hinduski smakołyk. ‘Środki masowego przekazu, szkoły a także rozrywka wykonały kawał dobrej pracy,’ powiada nam libijsko-niemiecka gospodyni, właścicielka przytulnego pensjonatu. „Europa stała się heroldem dobrej nowiny; reszta świata za nami nie nadąża. Popatrzcie, Kenia, Nigeria, Japonia, Chiny nadal zmagają się ze szkodliwą monokulturowościa. Nasi europejscy przywódcy o różnych odcieniach skóry wysoko trzymają kaganiec postępu.’

Wyrażamy zgodność naszych poglądów z tym, co słyszymy. Zapłaciliśmy niewielką cenę, pozbywając się niemieckiego, francuskiego, angielskiego czy szwedzkiego dziedzictwa kulturowego w zamian za wiecznie trwały pokój oraz braterskie stosunki między społecznościami. Ostatecznie, niemieckość nadal istnieje i można ją oglądać tak, jak się ogląda egipskie czy azteckie piramidy. Wiemy wszyscy ze szkoły, z filmów czy środków masowego przekazu, jak bardzo szkodliwe były narody i to od zarania dziejów. Dobrze, że znaleźli się mężowie stanu, którzy odważnie usunęli to największe zło: plemienność, spójność grupy i ostrożność wobec obcego.18)Peter Sutherland, prezes niewykonawczy w Goldman Sachs International i były prezes naftowego giganta BP, szef Globalnego Forum ds. Migracji i Rozwoju, które skupia przedstawicieli 160 krajów, którzy wymieniają się poglądami politycznymi, powiedział, że Unia Europejska powinna “dołożyć wszelkich starań, by „osłabić” “jednorodność” państw członkowskich […] że przyszła pomyślność wielu państw UE będzie zależała od tego, czy staną się one wielokulturowe i […] że w niektórych krajach UE migracja jest “krytyczna dla wzrostu gospodarczego, choć może nie łatwo będzie to wytłumaczyć obywatelom tych państw ” [w:] Szef ONZ ds. migracji: UE musi zniszczyć jednorodność państw członkowskich przez imigrację, 10 News.dk 2015-07-01. Także: Speisa. “Mocno wierzę w europejską integrację jako poskramianie nacjonalizmów,” […] “Angela Merkel powiązała moralność kwestii migracyjnej z próbą utrzymania jedności Europy w czasie, gdy zagraża jej rozpad ,” mówi [Sutherland]. “Odczuwam to tak samo.” […] “Jestem przekonanym internacjonalistą, Garret też nim był. Właśnie to nas połączyło i właśnie dlatego przydzielił mnie do spraw europejskich.” Sutherland krytycznie ocenia brytyjską debatę na temat migracji, ale szczególną niechęcią darzy Węgry, Polskę i Słowację. Restrykcyjna polityka tych państw w odniesieniu do osób ubiegających się o azyl podważa wypracowaną w Schengen zasadę swobodnego przepływu ludności, mówi [Sutherland], i stanowi “cios dla europejskiej integracji”.[w:] The Irish Times 2015-12-05.Na przełomie tysiącleci podjęto wiele trudu, by dokonać dekonstrukcji Europy i ukształtować ją na nowo.19)Potrzeba będzie nowych mitów, by przekonać europejskie masy o konieczności masowej imigracji – i o tym, by rozstały się z państwami narodowymi na rzecz ideologii multi-kulti. […] Zjawisko “wymyślonych tradycjipokazuje, że przyszłe współistnienie jest możliwe. Potrzeba będzie ponownie poetów i artystów, by ukształtowali nowe rozumienie, stworzyli nowy mit założycielski dla powstających obecnie wielokulturowych społeczeństw, które będą na tyle silne, by zespolić ze sobą odmienne doświadczenia. […] Doświadczenie XIX wieku pokazało, że społeczeństwa to wysoce elastyczne struktury, które mogą przybrać rozmaite kształty. Oczywiście nie wydarzy się to z dnia na dzień. I nie może przybrać nieograniczonych rozmiarów. […] Choć wydawać się to może nieprzyjemne: liczba imigrantów musi zostać ograniczona. Takie wezwanie nie oznacza opowiedzenia się za rasizmem, ale za bardziej kontrolowaną transformacją Europy i jej państw narodowych. [w:] Opinion: Goodbye to Europe’s nation-states, Deutsche Welle 2015-08-22.Według wyobrażeń naszych ojców założycieli.'20)Człowiek przyszłości będzie mieszańcem. Dzisiejsze rasy i kasty stopniowo padną ofiarą przestrzeni, czasu i uprzedzeń. Europejsko-negroidalna rasa przyszłości, zewnętrznie podobna do tej ze starożytnego Egiptu, zastąpi różnorodność narodów różnorodnością osobowości.” Praktischer Idealismus, Wien – Leipzig 1925, p. 22-23. Format PDF dostępny tu Praktischer Idealismus.My, którzy nie wiemy, co to są uczucia narodowe, z lękiem myślimy o tym, jakie musiało być życie, kiedy Europa była poprzecinana granicami.21)Soros: “Jego [Orbana] plan ma na celu ochronę granic państwowych, dla których uchodźcy są problemem. Nasz plan ma za cel ochronę uchodźców i dlatego granice państwowe są dla nas problemem. [w:] ”Orban oskarża Sorosa o napędzanie fali uchodźców w celu osłabienia Europy, Bloomberg 2015-10-30.

 White woman  Black woman

Gertrud, Kenijka etiopskiego pochodzenia,

jej język ojczysty: suahili

Jebet, Niemka francuskiego pochodzenia,

jej język ojczysty: włoski

References   [ + ]

1. Jak Muhammad stał się najczęściej nadawanym imieniem dla chłopców w Anglii i Walii… choć nie znajduje się na szczycie oficjalnych list popularności imion, gdyż zapisuje się je na wiele różnych sposobów, Mail Online 2014-08-16.
2. Naród niemiecki nie jest dla mnie pozytywnym punktem odniesieniato raczej coś, co będę politycznie zwalczała.” Franziska Drohsel, SPD, [in:] Cicero Streitgespräch zwischen Drohsel und Mißfelder, YouTube 2009-04-17.
3. Joachim Gauck: “kiedy jeszcze więcej ludzi, niż to jest obecnie, uwolni się od pojęcia narodu, który jest bardzo jednorodny, w którym prawie wszyscy posługują się niemieckim jako językiem ojczystym, są w przeważającej mierze chrześcijanami i mają białą skórę...”, “Wir können nicht jede Last tragen”, General Anzeiger 2015-02-01.
4. Jürgen Trittin, Zieloni, Niemcy to kraj, którego wszystkie warstwy społeczne zarażone są rasizmem, Deutscher Bundestag Stenographischer Bericht 36. Sitzung Bonn, Freitag, den 23. April 1999.
5. Open Society Foundations.
6. Jamel w Mecklenburg-Vorpommern uchodzi za wioskę nazistowską: większość mieszkańców wyznaje skrajnie prawicowe poglądy polityczne. Tego lata zamieszkał u nich Michel Abdollahi. [w:] Im Nazidorf, NDR.
7. “Jeśli się odgrodzimy, to zdegenerujemy się na skutek kazirodztwa,” Der Tagesspiegel 2016-06-08.
8. Welcome To Europe: www.w2eu.info and www.w2eu.net.
9. Jasny przekaz od Wolfganga Schäuble: Minister finansów obawia się degeneracji Niemców na skutek kazirodztwa bardziej niż islamizacji. Chwali on zwłaszcza jedną grupę muzułmańskich migrantów.[w:] “Muzułmanie w Niemczech są ubogaceniem“, Die Welt 2016-06-08.
10. Wobec obcych kobiety powinny utrzymywać dystans na „długość ramienia”, RP ONline 2016-01-06; Bawarska szkoła ostrzega, żeby dziewczęta ‘skromnie’ się ubierały ze względu na obecność syryjskich uciekinierów, RT 2015-06-28; niemiecka szkoła zakazuje zbyt skąpych ubrań, Deutsche Welle 2015-07-07.
11. “W ciągu 40 lat odsetek białych Brytyjczyków w Londynie spadł z 86% do 45% […] 57% urodzin przypada na matki imigrantów […] 96% londyńskich prostytutek to imigrantki, tak jak 60% ich opiekunów. [w:] Oto Londyn, recenzja książki Ben aJudah – prawda o stolicy, która uległa całkowitej przemienie, The Guardian 2016-01-20.
12. Lewacka niemiecka polityk: „Nasze społeczeństwo zmieni się. Nasze miasto zmieni się radykalnie. Jestem przekonana, że za dwadzieścia, trzydzieści lat nie będziemy mieć żadnych etnicznych większości w naszym mieście. […] będziemy mieszkać w mieście, w którym będziemy […] mieć różne grupy etniczne, […] że mamy ponadkulturowe społeczeństwo. […] Taka jest nasza przyszłość i powiadam wam całkiem wyraźnie zwłaszcza pod adresem prawicy, że tak jest dobrze!“ [w:] It’s Good that Germany will become Islamic, YouTube 2015-11-24.
13. Gregor Gysi: “Wzywam was, by wziąć udział w manifestacji »piękniejsze życie bez nazistów. Różnorodność jest naszą przyszłością« która odbędzie się 6 czerwca o godzinie 10 w Neuruppin. Musimy stawić opór nazistom. Już choćby ze względu na naszą historię z lat 1933 i 1945 mamy obowiązek, stosownie zaopiekować się uchodźcami. Poza tym trzeba ratować ich życie na Morzu Śródziemnym. I musi się znaleźć jakaś legalna droga, pozwalająca na legalne ubieganie się o azyl w Europie. Także takie państwa jak Polska – swoją drogą bardzo katolicka – muszą być gotowe przyjmować uchodźców. Jest jeszcze coś: co roku umiera więcej Niemców niż się rodzi. Dzieje się tak na szczęście dlatego, że naziści jakoś za bardzo się nie rozmnażają. Już choćby dlatego jesteśmy skazani na przybyszów z innych krajów.” Zum Glück vervielfältigen sich Nazis auch nicht besonders.
14. Gen. Wesley Clark: “W nowoczesnej Europie nie ma miejsca dla państw jednolitych etnicznie. To dziewiętnastowieczna idea, a my staramy się przejść w XXI wiek, i dokonamy tego tworząc wielonarodowe państwa.” Balkan War Shows Ethnicity Still Matters, Social Contract Press 1999.
15. To nie jest Anglia, o którą walczyliśmy,‘ mówią ‘nieznani żołnierze” z drugiej wojny światowej, Mail Online 2009-11-21.
16. Es gibt kein Recht auf Facebook! Die Welt 2015-08-27.
17. Open Society Foundation, Our Mission; Why Europe Must Embrace Its Refugees, November 3, 2015 by George Soros; George Soros, Wake up, Europe.
18. Peter Sutherland, prezes niewykonawczy w Goldman Sachs International i były prezes naftowego giganta BP, szef Globalnego Forum ds. Migracji i Rozwoju, które skupia przedstawicieli 160 krajów, którzy wymieniają się poglądami politycznymi, powiedział, że Unia Europejska powinna “dołożyć wszelkich starań, by „osłabić” “jednorodność” państw członkowskich […] że przyszła pomyślność wielu państw UE będzie zależała od tego, czy staną się one wielokulturowe i […] że w niektórych krajach UE migracja jest “krytyczna dla wzrostu gospodarczego, choć może nie łatwo będzie to wytłumaczyć obywatelom tych państw ” [w:] Szef ONZ ds. migracji: UE musi zniszczyć jednorodność państw członkowskich przez imigrację, 10 News.dk 2015-07-01. Także: Speisa. “Mocno wierzę w europejską integrację jako poskramianie nacjonalizmów,” […] “Angela Merkel powiązała moralność kwestii migracyjnej z próbą utrzymania jedności Europy w czasie, gdy zagraża jej rozpad ,” mówi [Sutherland]. “Odczuwam to tak samo.” […] “Jestem przekonanym internacjonalistą, Garret też nim był. Właśnie to nas połączyło i właśnie dlatego przydzielił mnie do spraw europejskich.” Sutherland krytycznie ocenia brytyjską debatę na temat migracji, ale szczególną niechęcią darzy Węgry, Polskę i Słowację. Restrykcyjna polityka tych państw w odniesieniu do osób ubiegających się o azyl podważa wypracowaną w Schengen zasadę swobodnego przepływu ludności, mówi [Sutherland], i stanowi “cios dla europejskiej integracji”.[w:] The Irish Times 2015-12-05.
19. Potrzeba będzie nowych mitów, by przekonać europejskie masy o konieczności masowej imigracji – i o tym, by rozstały się z państwami narodowymi na rzecz ideologii multi-kulti. […] Zjawisko “wymyślonych tradycjipokazuje, że przyszłe współistnienie jest możliwe. Potrzeba będzie ponownie poetów i artystów, by ukształtowali nowe rozumienie, stworzyli nowy mit założycielski dla powstających obecnie wielokulturowych społeczeństw, które będą na tyle silne, by zespolić ze sobą odmienne doświadczenia. […] Doświadczenie XIX wieku pokazało, że społeczeństwa to wysoce elastyczne struktury, które mogą przybrać rozmaite kształty. Oczywiście nie wydarzy się to z dnia na dzień. I nie może przybrać nieograniczonych rozmiarów. […] Choć wydawać się to może nieprzyjemne: liczba imigrantów musi zostać ograniczona. Takie wezwanie nie oznacza opowiedzenia się za rasizmem, ale za bardziej kontrolowaną transformacją Europy i jej państw narodowych. [w:] Opinion: Goodbye to Europe’s nation-states, Deutsche Welle 2015-08-22.
20. Człowiek przyszłości będzie mieszańcem. Dzisiejsze rasy i kasty stopniowo padną ofiarą przestrzeni, czasu i uprzedzeń. Europejsko-negroidalna rasa przyszłości, zewnętrznie podobna do tej ze starożytnego Egiptu, zastąpi różnorodność narodów różnorodnością osobowości.” Praktischer Idealismus, Wien – Leipzig 1925, p. 22-23. Format PDF dostępny tu Praktischer Idealismus.
21. Soros: “Jego [Orbana] plan ma na celu ochronę granic państwowych, dla których uchodźcy są problemem. Nasz plan ma za cel ochronę uchodźców i dlatego granice państwowe są dla nas problemem. [w:] ”Orban oskarża Sorosa o napędzanie fali uchodźców w celu osłabienia Europy, Bloomberg 2015-10-30.

Leave a Reply

Your email address will not be published.

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>


GEFIRA provides in-depth and comprehensive analysis of and valuable insight into current events that investors, financial planners and politicians need to know to anticipate the world of tomorrow; it is intended for professional and non-professional readers.

Yearly subscription: 10 issues for €225/$250
Renewal: €160/$175

The Gefira bulletin is available in ENGLISH, GERMAN and SPANISH.

 
Menu
More