Chińska Republika Ludowa dysponuje 2,8 milionami żołnierzy, tworzącymi największą armię świata. Ponadto może liczyć ona na wsparcie 3,8 milionów rezerwistów. Od wielu lat Chiny inwestują co roku miliardy w swoje siły zbrojne – w 2015 było to 216 miliardów dolarów.1)Ranking der 15 Länder mit den weltweit höchsten Militärausgaben im Jahr 2015, de.statista.com.TylkoUSA mogą sobie pozwolić na większe zbrojenia. Celem Chin jest uzyskanie zdolności do wygrywania konfliktów w regionie.
Punkty zapalne w wysokich górach
W lipcu 2016 oddziały chińskie wkroczyły na terytorium Indii.2)China marschiert über die indische Grenze ein – Indien reagiert mit Langmut, Epoch Time,28-07-2016. Od wojny w 1960 tego typu incydenty mnożą się na granicy indyjsko-chińskiej, a właściwie linii demarkacyjnej wyznaczonej przez ustępujących brytyjskich kolonizatorów. Odkąd to Indie podpisały w 2005 roku umowę o współpracy w dziedzinie programów jądrowych, Chiny prowadzą wobec nich ostrą politykę. Również fakt, że Chiny już od dawna wynajmują wyspę na Malediwach rozbudowując na niej swoją bazę dla atomowych okrętów podwodnych, nie może podobać się Indiom.3)Geheime Basis für Atom-U-Boote entdeckt, Spiegel Online,02-05-2008.Na konflikt pod szczytami Karakorum trzeba też spojrzeć w szerszym kontekście: Pakistan, sprzymierzeniec Chin, od laty walczy z Indiami w Kaszmirze.
Starzy wrogowie na Zachodzie
W sierpniu 2016 trzy chińskie okręty naruszyły wody terytorialne Japonii4)Schiffe vor Inseln: Japan bestellt Chinas Botschafter ein, Augsburger Allgemeine, 09-08-2016.– chodzi o wyspy Senkaku, będące pod jurysdykcją Japończyków w latach 1895-1945, a od 1972, po zwrocie przez Amerykanów podlegające prefekturze na Okinawie. Chiny twierdzą, że wyspy należą do miasta Toucheng w okręgu Yilan na Tajwanie. Tak jak i w konflikcie między Chinami i Koreą Południową o wody terytorialne chodzi i w tym przypadku nie tylko o zdobycie ważnych strategicznie pozycji, ale też i o zasobne łowiska ryb. Wobec ciągłych prowokacji ze strony Chin Korea Południowa stale rozbudowuje swoje siły powietrzne i morskie, a ostatnio zainstalowała na swoim terytorium elementy tarczy antyrakietowej THAAD.5)Dieser Golfplatz bringt China in Rage, Spiegel Online, 01-03-2017.
Lont płonie na Morzu Południowochińskim
To tam od 2014 Chiny budują na piasku i skałach nowy Wielki Mur – tym razem skierowany przeciwko USA i ich sprzymierzeńcom. 1000 mil od swoich wybrzeży Chińczycy usypują sztuczne wyspy stanowiące bazy wypadowe dla operacji wojskowych. Powstają nowe porty, pasy startowe – wszystkie wyłącznie ze względów strategicznych. Państwo Środka postrzega się jako otoczone od strony morza przez dwa ciągi wysp. Jeden z nich rozciąga się od Japonii przez Filipiny aż po Indonezję, drugi od Aleutów po wyspę Guam w Archipelagu Marianów. Obszar ten zajmują albo sprzymierzeńcy USA, albo, jak Guam, same są terytorium amerykańskim. Te „nowe“, usypane wyspy są również odpowiedzią na trwające od lat spory Chin z wieloma państwami Azji o „stare“ archipelagi Spratley i Paracel.
Chiny roszczą sobie w sumie prawa do 80% Morza Południowochińskiego. Bezzasadnie, tak stwierdził Trybunał Haski w lipcu 2016, co Chiny oczywiście zignorowały, bo europejski sąd nie ma nad nimi żadnej mocy sprawczej. Skargę wniosły Filipiny, które u swych wybrzeży niejednokrotnie dokonywały aresztowań chińskich rybaków pod zarzutem nielegalnych połowów. W wodach między Wietnamem i Filipinami właśnie mają się ponoć znajdować drugie na świecie zasoby łososia. Nikt oczywiście nie rozpocznie wojny z powodu ryb. Chodzi tu przede wszystkim o ważne drogi handlowe i zasoby surowców. Na Morzu Południowochińskim spotykają się bowiem granice morskie sześciu krajów (Malezji, Brunei, Wietnamu, Tajwanu Filipin i rzecz jasna Chin) i jest to jeden z głównych szlaków handlowych świata: to tędy co roku przepływają towary o wartości 5,3 bilionów dolarów.
Eksperci od dawna przypuszczają, że pod dnem morskim Morza Południowochińskiego znajdują się pokłady ropy naftowej, gazu i złoża ziem rzadkich. Według China National Offshore Oil Corporation złoża ropy naftowej szacowane są na 125 miliardów baryłek, a gazu ziemnego na 14 bilionów metrów sześciennych.6)China Sea Oil and Gas Resources, China Institute of International Studies, 11-05-2015.Nic dziwnego, że chińskie władze wszelkimi środkami chcą zachować panowanie nad tak ważnym źródłem surowców.
„Konflikt zbrojny jest absolutnie realnym scenariuszem.“
Tak powiedział Liu Guoshun, reprezentujący Centralną Chińska Komisję Wojskową7)Chinas Militär warnt vor bewaffnetem Konflikt mit USA, Gegefrage.com, 01-02-2017.Również i Sean Spicer, rzecznik prasowy Donalda Trumpa należy do jastrzębi w tej sprawie. W styczniu 2017 stwierdził: “Stany Zjednoczone zagwarantują bezpieczeństwo terytoriów międzynarodowych przed ich przejęciem przez pojedyncze kraje.“8)USA wollen Chinas künstliche Inseln stoppe, n-tv 24-01-2017.Rzeczniczka chińskiego MSZ Chunying Hua nie pozostała dłużna stwierdzając, że zwierzchnictwo Chin nad tymi wyspami i wodami nie podlega dyskusji i dodała, że „Stany Zjednoczone nie są stroną w konflikcie o Morze Południowochińskie“9)China warnt die USA vor Einmischung in Territorialstreit im Südchinesischen Meer, Zeit Online, 24-01-2017.To, że wojna może być blisko, potwierdza również fakt, że w historii 21-ego wieku wojny toczone były nie tylko o granice, ale przede wszystkim o surowce (również te znajdujące się pod wodą). Trzeba również wziąć pod uwagę sytuację globalną i przyjrzeć się interesującym koalicjom, które powstają nawet pomiędzy starymi wrogami. I tak Japonia współpracuje z krajami, które okupowała podczas Drugiej Wojny Światowej. Wietnam w obawie przed chińską ekspansją sprzymierza się z USA i Australią. Wojna w Syrii połączyła Chiny i Rosję. Oba kraje mają prawo weta w ONZ, podobne poglądy w sprawie Syrii i przeprowadzają wspólne manewry, nie tylko u Wybrzeży Japonii, ale nawet na Morzu Śródziemnym. Równocześnie Japonia rości sobie od 1945 wobec Rosji prawa do Wysp Kurylskich.
References
1. | ↑ | Ranking der 15 Länder mit den weltweit höchsten Militärausgaben im Jahr 2015, de.statista.com. |
2. | ↑ | China marschiert über die indische Grenze ein – Indien reagiert mit Langmut, Epoch Time,28-07-2016. |
3. | ↑ | Geheime Basis für Atom-U-Boote entdeckt, Spiegel Online,02-05-2008. |
4. | ↑ | Schiffe vor Inseln: Japan bestellt Chinas Botschafter ein, Augsburger Allgemeine, 09-08-2016. |
5. | ↑ | Dieser Golfplatz bringt China in Rage, Spiegel Online, 01-03-2017. |
6. | ↑ | China Sea Oil and Gas Resources, China Institute of International Studies, 11-05-2015. |
7. | ↑ | Chinas Militär warnt vor bewaffnetem Konflikt mit USA, Gegefrage.com, 01-02-2017. |
8. | ↑ | USA wollen Chinas künstliche Inseln stoppe, n-tv 24-01-2017. |
9. | ↑ | China warnt die USA vor Einmischung in Territorialstreit im Südchinesischen Meer, Zeit Online, 24-01-2017. |