Global Analysis from the European Perspective. Preparing for the world of tomorrow
Czy Prezydent Trump jest taki zły?

Zachodni świat, jego intelektualne elity, nie szczędzą prezydentowi Trumpowi słów krytyki. Uosabia on dla nich mizoginistę (popatrzcie tylko, jak niewiele kobiet jest zatrudnionych w jego administracji!), broni dominacji białych (wszak chce wybudować mur, powstrzymać napływ imigrantów i deportować tych, którzy znaleźli się w USA nielegalnie!) i jest zwolennikiem autarchii (gdyż woli, by działalność gospodarcza nie uciekała za granicę). Wydaje się, że wszystkie te postępowe idee zachodniej lewicy, takie jak parytet przy obsadzaniu stanowisk, otwarte (cierpiące na kompleks winy) społeczeństwo a także swobodny przepływ ludzi zostały zahamowane wraz z wyborem Trumpa na najwyższy urząd w państwie.

Ponieważ na obecną administrację w Waszyngtonie narzeka tak amerykańska jak i europejska lewica tzn. epigoni Karola Marksa i Fryderyka Engelsa, byłoby całkiem na miejscu przyjrzeć się dokładniej jej azjatyckim ideologicznym towarzyszom broni, a gdzie indziej należałoby ich szukać, jeśli nie w Chińskiej Republice Ludowej?

Pobieżny wgląd w najwyższe stanowiska Komunistycznej Partii Chin pokazuje, że bardzo niewiele jest tam kobiet, a już żadnej na najwyższym szczeblu. Nie wydaje się też, aby obowiązywały tam parytety, choć, oczywiście, oficjalnie Chiny wyznają egalitarny światopogląd, według którego nie ma zasadniczych różnic między płciami, a w związku z tym mogą się one wzajemnie zastępować.

Liczba (w milionach) mężczyzn i kobiet, członków komunistycznej partii Chin w latach 2008-2015.1)Statista.

A jak się przedstawia kwestia otwartości granic i różnorodności etnicznej w Państwie Środka? Cóż, chińskie społeczeństwo jest jednorodne: nie łatwo byłoby spotkać tam Czarnych2)Being Black in China, National Geographic 2017-02-06.a także Białych, czy to w kręgach rządowych, wojskowych czy to wśród zwyczajnych obywateli. Do Chin nie wlewają się masy Wietnamczyków, czy Filipińczyków, Koreańczyków czy Kambodżan, ani tym bardziej Afrykańczyków czy Arabów3)Why China Isn’t Hosting Syrian Refugees, FP 2016-02-26.Chrześcijaństwo jest ledwo tolerowane, zaś występowanie islamu ogranicza się do terenów, na których istnieje od dawnych czasów. Chińczyków nie wychowuje się w duchu pielęgnowania kompleksu winy, toteż nie krępują się oni okazywać swój „rasizm” w zetknięciu z obcokrajowcami: w Chinach, jak napisał czarny bloger, “dobre stanowiska, zwłaszcza kierownicze, otrzymują zazwyczaj Biali, zaś nie-Biali obcokrajowcy otrzymują zazwyczaj gorsze prace. […] Chińczycy myślą, że Czarni są dobrzy jako sportowcy ale nie pracownicy (czy to ze względu na niski poziom inteligencji, czy na porywczość w zachowaniu). Wielu ludzi, a zwłaszcza kobiety, dosłownie boi się czarnych.”4)What is it like to be black in China?, Quora 2016-05-18.

A jak się przedstawia sprawa w gospodarce? Mamy w Chinach do czynienia ze swobodnym przepływem kapitału i siły roboczej? Skądże znowu! Przywódcy chińscy wyznają odwieczną zasadę, że zostali powołani do tego, by służyć własnemu narodowi, a nie zadowalać obcokrajowców, wystawiać własny kraj do zajęcia i jeszcze zabezpieczać materialnie każdego, komu przyjdzie do głowy osiedlić się w Państwie Środka. Biznesmeni-obcokrajowcy borykają się z ograniczeniami prawnymi,5)Foreign Businesses In China Are Increasingly Concerned About the Future, Forbes 2016-06-26.ponieważ Chiny dążą do tego, by ograniczać odpływ kapitału.6)Foreign companies in China hit by new exchange controls, Financial Times 2016-12-06; Foreign Firms in China Say They Are Less Welcome Than in the Past, Fortune 2017-01-18; Why foreign companies are shutting shop in China, CNBC 2017-02-02.Outsourcing chińskiej produkcji? Co to, to nie, chyba że… wewnątrz własnego terytorium.7)China’s New Worry: Outsourcing, Forbes 2016-07-07.To chińskie wyroby zalewają światowe rynki i przynoszą dochód.

Kierownictwo Komunistycznej Partii Chin w postawie stojącej słuchają „Międzynarodówki”, hymnu jednoczącego komunistów całego świata, odgrywanego na zakończenie XVIII Zjazdu, który odbywał się w pekińskiej Wielkiej Hali Ludowej 14 listopada 2012. Ważny dla funkcjonowania partii zjazd, na którym dokonuje się wyboru następnego pokolenia przywódców, to bardzo dobrze zorganizowane wydarzenie, w ramach którego wszyscy odgrywają z góry przypisane szczegółowe role, podkreślając w ten sposób kolektywny charakter partii. (AP Photo/Ng Han Guan)

Taka jest właśnie polityka, którą uprawia lewica (Lewica!). Dlaczego tak bardzo różni się ona od sloganów lansowanych przez lewicę zachodnią? Może w tym przypadku mamy do czynienia z narodową odmianą komunizmu, podobnie jak w Korei Północnej, Wietnamie, w ostatnich dekadach istnienia Związku Radzieckiego lub państw RWPG? Lewicowe ideały i nacjonalizm? Do licha, powie lewicujący intelektualista z Zachodu. Co gorsza, Chińczycy są marksistami i do tego nie są Białymi. Jak zatem może lewica zdobyć się na ich krytykę? Doprawdy twardy orzech do zgryzienia.

Chińska klasa średnia i inteligencja pogardzają zachodnią lewicą.8)The curious rise of the ‘white left’ as a Chinese internet insult, openDemocracy 2017-05-11.Dlatego właściwie Prezydent Donald Trump powinien być uznawany przez nią za wzór postępu, kaganek rozwoju człowieczeństwa. Bo przecież są kraje, które mają się gorzej.

References   [ + ]

1. Statista.
2. Being Black in China, National Geographic 2017-02-06.
3. Why China Isn’t Hosting Syrian Refugees, FP 2016-02-26.
4. What is it like to be black in China?, Quora 2016-05-18.
5. Foreign Businesses In China Are Increasingly Concerned About the Future, Forbes 2016-06-26.
6. Foreign companies in China hit by new exchange controls, Financial Times 2016-12-06; Foreign Firms in China Say They Are Less Welcome Than in the Past, Fortune 2017-01-18; Why foreign companies are shutting shop in China, CNBC 2017-02-02.
7. China’s New Worry: Outsourcing, Forbes 2016-07-07.
8. The curious rise of the ‘white left’ as a Chinese internet insult, openDemocracy 2017-05-11.

Leave a Reply

Your email address will not be published.

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>


GEFIRA provides in-depth and comprehensive analysis of and valuable insight into current events that investors, financial planners and politicians need to know to anticipate the world of tomorrow; it is intended for professional and non-professional readers.

Yearly subscription: 10 issues for €225/$250
Renewal: €160/$175

The Gefira bulletin is available in ENGLISH, GERMAN and SPANISH.

 
Menu
More