Global Analysis from the European Perspective. Preparing for the world of tomorrow
Włochy są odpowiedzialne za kryzys migracyjny u siebie i będą musiały radzić sobie na własną rękę

We Włoszech panuje pewien zbiorowy dysonans poznawczy odnośnie kryzysu migracyjnego. Zarówno politycy jak i środki masowego przekazu głównego nurtu, prawica czy lewica, politycznie poprawni czy „populiści”, obwiniają inne państwa europejskie i rzekomy brak solidarności po ich stronie czyli niechęć przyjęcia 180 000 ludzi, których Włochy wpuściły do siebie w zeszłym roku. Nie jest to wina Grupy Wyszehradzkiej. Na europejskim spotkaniu w Tallinie włoski rząd usłyszał „Non” z ust francuskiego prezydenta, który uzasadniał swoją odpowiedź tym, że 80% przybyszów to migranci ekonomiczni,1)Italy aims to focus attention on the migrant emergency at G20 in Hamburg, Il Sole 24 Ore 2017-07-03.co samo w sobie jest politycznie poprawnym określeniem nielegalnych imigrantów, których należałoby wydalać; usłyszał „No’’ od Hiszpanii i „Nein’’ od Austrii i od pozostałych uczestników.

Zdanie Komisji Europejskiej pozostaje niezmienione: Włochy powinny przyspieszyć odsyłanie ludzi, w czym mogą liczyć na pomoc ze strony Unii Europejskiej.2)Central Mediterranean Route: Commission proposes Action Plan to support Italy, reduce pressure and increase solidarity, European Commission 2017-07-04.

Wychodzi na to, że solidarność nie zanikła całkowicie, a mimo to media i politycy, bez względu na ich przekonania, wykrzykiwały, że „Europa nas opuściła’’ czy „Zostawili nas samym sobie”. Tak jakby Włochy miały do czynienia z katastrofą naturalną i nie były odpowiedzialne za to, co się u nich dzieje. Czyż może być większy rozdźwięk z rzeczywistością?

„Populistyczna” partia Ruch Pięciu Gwiazd (Movimento 5 Stelle) dobrała się do sedna sprawy. Odkryła mianowicie wideo,3)Disinnescare la trappola dell’immigrazione, subito!, Il Blog delle Stelle 2017-07-05.na którym Emma Bonino, była minister spraw zagranicznych, przyznaje, że włoskie rządy zgodziły się na to, by każdy uratowany przez Frontex został przywieziony do Włoch. A więc wyszło szydło z wora: wszystkich tych migrantów kierowano do Włoch ponieważ… tak postanowił włoski rząd. Niewykluczone, że ówczesny premier Matteo Renzi wytargował z Komisją Europejską elastyczność wobec włoskiego budżetu w zamian za przyjmowanie wszystkich migrantów wyławianych przez Frontex na międzynarodowych i włoskich wodach terytorialnych.

Chyba jesteśmy u celu. Nie był to zwykły układ. Wynika z tego, że polityka imigracyjna uprawiana przez rządy, na których czele stali Monti, Letta i Renzi, nie jest przypadkowa, lecz jak najbardziej zaplanowana. Włoskie organizacje pozarządowe dostarczają argumentacji politycznej, wsparcia prawnego i lobbyingu w obrębie włoskiego systemu politycznego zaś międzynarodowe organizacje pozarządowe zapewniają transport z Afryki do Włoch. Rozumowanie, które temu przyświeca, jest raczej proste: import migrantów z pozostałych części świata ma przeciwdziałać włoskiemu niskiemu przyrostowi naturalnemu. Teorię można wyczytać na stronie Narodów Zjednoczonych pod zakładką „Wymiana ludności przez migrację’’.4)Replacement Migration: Is It a Solution to Declining and Ageing Populations?, United Nations.

Sama Emma Bonino napomknęła o tym, że taką politykę przyjął włoski rząd, twierdząc, że Włochy powinny przyjąć 160 000 migrantów rocznie,5)Bonino: “Abbiamo bisogno di 160’000 immigrati all’anno”, Ala News 2017-03-17.Laura Boldrini, przewodnicząca izby niższej parlamentu, sugeruje nawet 300 000-400 000,6)Migranti, Boldrini a Palermo: 300-400 mila ingressi per potere “salvare” l’Italia, Il Giornale di Sicilia 2016-03-12.zaś Luigi Manconi, senator rządzącej Partii Demokratycznej, autor książki „Accogliamoli Tutti” [Ugośćmy każdego]7)Accogliamoli Tutti, A Buon Diritto.powołuje się na te same argumenty. Rządy Monti i Letta obsadziły ministerstwa ds. imigracji i integracji członkami „Comunità di Sant’Egidio”, tj. funkcje te sprawowali prezes stowarzyszenia Andrea Riccardi oraz Cécile Kyenge, która notabene napisała wstęp do książki Manconi’ego. Jeśli członkowie rządu odpowiedzialni za imigrację i sprawy zagraniczne a także posłowie otwarcie mówią, że chcą przyjmować setki tysięcy ludzi i posuwają się nawet do tego, że mówią, iż „jeśli nie przybywaliby oni do nas, Włochy musiałyby przywozić ich z Afryki na własną rękę”,(Bonino na swoim facebooku,8)Se non arrivassero, dovremmo andare a prenderli, Radicali 2017-01-28. )to dlaczego wszyscy są zaskoczeni, że dzieje się, co się dzieje?

Dziwne jest i to, że Manconi i Bonino, najgorętsi zwolennicy polityki, która, jak twierdzą, przysłuży się włoskiej gospodarce, teraz domagają się od reszty Europy, by otworzyła na oścież drzwi i wydała migrantom 200 000 czasowych wiz.9)Migranti, Times: “L’opzione ‘nucleare’ dell’Italia contro l’emergenza: 200mila visti temporanei”, Il Fatto Quotidiano 2017-06-17.

Że co? Czyż nie twierdzili oni, że przyjęcie wszystkich jak leci przysłuży się włoskiej gospodarce? To dlaczego teraz chcą się ich wyzbyć i obdarzyć nimi Europę? Tym, co najbardziej oburza, nie jest ich brak odpowiedzialności, ale fakt, że na ten temat nie toczą się we Włoszech żadne debaty. Przyjmuje się wszystko, jakby już było sprawdzone, jakby nie nastręczało żadnych wątpliwości. Autorów tych politycznych decyzji przedstawia się jako ludzi działających na rzecz dobra republiki a nie jako tych, którzy są sprawcami kłopotów. Nie powinno zatem dziwić, że Europa nie ma najmniejszego zamiaru wynagradzać odpowiedzialnych za ten stan rzeczy „solidarnością”.

Wydaje się, że obłęd nie ma końca. Movimento 5 Stelle, partia, która dobrała się do sedna problemu, przymierza się do sprawowania władzy po lutowych wyborach i rozgląda się za ekspertyzami, jak zarządzać imigracją. Na swoim blogu Beppe Grillo zamieścił dwa pomysły. jeden, którego autorem jest Paolo Morozzo della Rocca,10)Le vie legali d’accesso, Il blog delle stelle 2017-07-21.ze stowarzyszenia Comunità di Sant’Egidio, a więc ludzi, którzy byli odpowiedzialni za imigrację w rządach Monti’ego i Letta’y, przeprowadzający niesłychanie kosztownaa operację „Mare Nostrum”, i drugi, którego autorem jest Maurzio Veglio11)il ricollocamento dei richiedenti asilo, Il blog delle Stelle 2017-07-21.z ASGI (Stowarzyszenie do Badań Prawnych nad Imigracją), organizacji, która opowiada się za zniesieniem granic12)Il nuovo manifesto dell’ASGI, ASGI 2017-03-21.i która należy do włoskiej sieci Sorosa, podobnie zresztą jak A Buon Diritto demokraty Manconi’ego. Jego partnerzy to m.in. Migregroup, realizujaca projekt “Boats4People”; te ame łodzie przewożą  migrantów z Libii do Włoch.

Oba pomysły przypominają wcześniejsze, a polegają na tym, by przyjmować ludzi bez względu na to, czy ich liczbę da się utrzymać, po czym by apelować do pozostałych europejskich państw; a że właśnie ci politycy mieniaa się być znawcami tematu, to wynika z tego jasno, że winna jest nieznająca się na rzeczy Europa, jeśli okazuje się, że ich pomysły nie są możliwe do wdrożenia a nawet są szkodliwe. Bez względu na to, która partia dojdzie w przyszłym roku do władzy, kryzys migracyjny najprawdopodobniej będzie trwał a z nim odmowa pozostałych państw europejskich wzięcia w nim udziału.

References   [ + ]

1. Italy aims to focus attention on the migrant emergency at G20 in Hamburg, Il Sole 24 Ore 2017-07-03.
2. Central Mediterranean Route: Commission proposes Action Plan to support Italy, reduce pressure and increase solidarity, European Commission 2017-07-04.
3. Disinnescare la trappola dell’immigrazione, subito!, Il Blog delle Stelle 2017-07-05.
4. Replacement Migration: Is It a Solution to Declining and Ageing Populations?, United Nations.
5. Bonino: “Abbiamo bisogno di 160’000 immigrati all’anno”, Ala News 2017-03-17.
6. Migranti, Boldrini a Palermo: 300-400 mila ingressi per potere “salvare” l’Italia, Il Giornale di Sicilia 2016-03-12.
7. Accogliamoli Tutti, A Buon Diritto.
8. Se non arrivassero, dovremmo andare a prenderli, Radicali 2017-01-28.
9. Migranti, Times: “L’opzione ‘nucleare’ dell’Italia contro l’emergenza: 200mila visti temporanei”, Il Fatto Quotidiano 2017-06-17.
10. Le vie legali d’accesso, Il blog delle stelle 2017-07-21.
11. il ricollocamento dei richiedenti asilo, Il blog delle Stelle 2017-07-21.
12. Il nuovo manifesto dell’ASGI, ASGI 2017-03-21.

Leave a Reply

Your email address will not be published.

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>


GEFIRA provides in-depth and comprehensive analysis of and valuable insight into current events that investors, financial planners and politicians need to know to anticipate the world of tomorrow; it is intended for professional and non-professional readers.

Yearly subscription: 10 issues for €225/$250
Renewal: €160/$175

The Gefira bulletin is available in ENGLISH, GERMAN and SPANISH.

 
Menu
More