Global Analysis from the European Perspective. Preparing for the world of tomorrow
Globalna militarna konfrontacja?

Sytuacja w świecie każe się zastanawiać, czy i kiedy może dojść do globalnej konfrontacji zbrojnej między Chinami i Rosją z jednej strony, a Stanami Zjednoczonymi z drugiej. Amerykanie zaczęli realizować strategię offshore balancing. Zakłada ona, że odległe od USA mocarstwa w głównej mierze muszą same zadbać o bezpieczeństwo w regionie. Aktywność Chin, zarówno gospodarcza jak i militarna, jest bardzo duża. Poprzez koncepcję Belt and Road Chiny dążą do opanowania Eurazji i do dominacji nad całym światem. Trwa konflikt na Ukrainie, stosunki amerykańsko-rosyjskie są napięte.

Rosja czuje się osaczana przez NATO i zacieśnia współpracę z Chinami. Możemy mówić także o wojnie handlowej między USA i Rosją. Niemcy i Francja są w opozycji do administracji Trumpa i roli Stanów Zjednoczonych w Europie i świecie. Skuteczność NATO stoi pod znakiem zapytania.

Turcja-członek NATO właśnie kupiła rosyjski system obrony powietrznej S-400,1)Turkey signs deal to get Russian S-400 air defence missiles, BBC 2017-10-12. podczas gdy Niemcy wstrzymały eksport uzbrojenia do Turcji, co by nie było członka NATO.2)Germany plays arms exports trump card against Turkey, Daily News 2017-10-12. Amerykanie nie chcą utracić swojej dominującej pozycji.

Atmosfera polityczna w Europie i na świecie “zagęszcza się”. Jeszcze jeden impuls, jeszcze jeden konflikt i może wybuchnąć wojna światowa. Zasadne jest więc przeanalizowanie sił głównych globalnych graczy: Chin, Rosji i USA.

Porównanie sił nuklearnych 2017.3)Status of World Nuclear Forces, Federation of American Scientists.

Porównanie wojsk konwencjonalnych.4)Russia vs USA military power comparison 2017, YouTube 2016-11-09; USA vs China Military Power Comparison | United States Army VS Chinese Army | 2017, YouTube 2016-11-30.

Stany Zjednoczone posiadają dużą przewagę w zakresie liczby śmigłowców, lotniskowców (USA-20; Chiny-1; Rosja-1) oraz myśliwców (USA 2207; Chiny 1068; Rosja 772). USA ma znaczną przewagę w powietrzu, ale Chińska Armia Ludowo-Wyzwoleńcza, w szeregach której służy 2,3 mln żołnierzy, jest najliczniejsza na świecie. Rosja dysponuje ogromną liczbą czołgów i dużą siłą w systemach rakietowych. W zakresie arsenału nuklearnego Rosja ma przewagę nad USA. Chiny mają potencjał nuklearny dużo mniejszy. Potencjały militarne Rosji i Chin uzupełniają się i stanowią realną siłę w relacji do USA.

Poprzez izolację potencjalnego pola walki Chiny i Rosja są w stanie uniemożliwić Waszyngtonowi udzielanie pomocy sojusznikom położonym daleko od Ameryki, co zmienia układ sił na niekorzyść USA.

System określany jako Anti Access/Area Denial polega na koordynacji i koncentracji różnych rodzajów broni, zdolności wykrywania, zakłócania elektronicznego, zestrzeliwania samolotów, pocisków manewrujących i dronów, przez co tworzy wyodrębnioną strefę, jakby klosz, i uniemożliwia dostęp przeciwnikowi do wybranego obszaru.5)Russian Anti-Acess Denial (A2AD) capabilities-implications for NATO, Fundacja im. Kazimierza Pułaskiego 2017-11-27.


Source: Chińska ekspansja wojskowa obserwowana z orbity. 6)nt.interia.pl.

Również przed wiekami elementem wojennej strategii było uniemożliwianie dostępu wrogim siłom, jednakże nowoczesne środki bojowe powodują niespotykaną dotąd zdolność do izolacji sił sojuszniczych przeciwnika. Nowy system ten zmienia układ sił na niekorzyść USA. Według amerykańskiego generała Philipa Breedlove’a Rosja uzyskała przewagę nad USA na trzech teatrach wojennych: na Morzu Czarnym, w rejonie państw bałtyckich (baza Kaliningrad) oraz w Syrii.

Także Chiny rozlokowały A2AD na sztucznych wyspach na Morzu Południowochińskim, dzięki czemu przy pomocy balistycznego pocisku przeciwokrętowego DF-21 o zasięgu 1500-2000 km, zwanego zabójcą lotniskowców, mogą niszczyć amerykańskie lotniskowce i okręty zbliżające się do pierwszej linii wysp położonych najbliżej kontynentu azjatyckiego, która biegnie mniej więcej przez Malezję, Brunei, Filipiny, Tajwan i Wyspy Riukiu.7)Jacek Bartosiak-Chiny&USA Konfrontacja, YouTube 2017-03-08.W 2020r. Chińczycy będą zdolni do niszczenia celów znajdujących się w obszarze między Azją a drugim łańcuchem wysp rozciągających się od Tokio do Nowej Gwinei.8)Morze Południowochińskie jako miejsce rywalizacji geopolitycznej i wyścigu zbrojeń morskich w Azji Południowo-Wschodniej, Łukasz Stach, Paulina Sacharczuk, Przegląd geopolityczny 2017.

Nie bez znaczenia jest też demografia. Poborowy odzwierciedla jednolitą lub niejednolitą etnicznie strukturę państwa. Żołnierz jednolitego narodowo państwa ma większą wolę walki. Takimi państwami są i Chiny, i w dużej mierze Rosja. W USA, na przykład, prawie 5% populacji stanowią Azjaci, a ponad 16% – Latynosi, w sytuacji gdy relacje z Meksykiem trudno zaliczać do dobrych. 9)Race and ethnicity in the United States, Wikipedia.

Co z tego może wyniknąć dla współczesnego świata?

References   [ + ]

1. Turkey signs deal to get Russian S-400 air defence missiles, BBC 2017-10-12.
2. Germany plays arms exports trump card against Turkey, Daily News 2017-10-12.
3. Status of World Nuclear Forces, Federation of American Scientists.
4. Russia vs USA military power comparison 2017, YouTube 2016-11-09; USA vs China Military Power Comparison | United States Army VS Chinese Army | 2017, YouTube 2016-11-30.
5. Russian Anti-Acess Denial (A2AD) capabilities-implications for NATO, Fundacja im. Kazimierza Pułaskiego 2017-11-27.
6. nt.interia.pl.
7. Jacek Bartosiak-Chiny&USA Konfrontacja, YouTube 2017-03-08.
8. Morze Południowochińskie jako miejsce rywalizacji geopolitycznej i wyścigu zbrojeń morskich w Azji Południowo-Wschodniej, Łukasz Stach, Paulina Sacharczuk, Przegląd geopolityczny 2017.
9. Race and ethnicity in the United States, Wikipedia.

Leave a Reply

Your email address will not be published.

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>


GEFIRA provides in-depth and comprehensive analysis of and valuable insight into current events that investors, financial planners and politicians need to know to anticipate the world of tomorrow; it is intended for professional and non-professional readers.

Yearly subscription: 10 issues for €225/$250
Renewal: €160/$175

The Gefira bulletin is available in ENGLISH, GERMAN and SPANISH.

 
Menu
More