Global Analysis from the European Perspective. Preparing for the world of tomorrow
Kreml ma konie trojańskie na całym świecie

Prezydent Putin to istny hodowca koni trojańskich, a według zachodniej prasy umieszcza je na całym globie, niezależnie od tego, czy jest to Biały Dom, czy turecki przemysł zbrojeniowy.

Określenie “koń trojański” to jeden z symboli starożytności, ale okazuje się, że nie tylko. Czy ktoś nie lubi Rosji czy też darzy ją sympatią, powinien przyjrzeć się informacjom na temat tego wielkiego kraju, przedstawianym w Polsce. Gazeta Wyborcza zadaje pytanie, czy Turcja jest rosyjskim koniem trojańskim w NATO.1)Turcja – rosyjski koń trojański w NATO? Czy kraj ten powinien nadal pozostawać członkiem Sojuszu Północnoatlantyckiego?, wyborcza.pl 2017-07-17.

Pytanie wydaje się zasadne w kontekście ostatniego zbliżenia Ankary i Moskwy i zakupu rosyjskich systemów obrony rakietowej S-400 przez Turcję. Z kolei w portalu “na: Temat” można było przeczytać tytułowe pytanie: “Bułgaria: Koń trojański w Unii Europejskiej? oraz informację, że 49% Bułgarów nie akceptuje sankcji nałożonych na Rosję przez UE.2)Bułgaria: Koń trojański Rosji w Unii Europejskiej?, na:Temat 2014-04-22.

W portalu “wPolityce.pl” artykuł zatytułowano: „Grecja – koń trojański Rosji w NATO? Do kłopotów ekonomicznych Unii Europejskiej mogą dojść też polityczne i wojskowe…”3)Grecja – koń trojański Rosji w NATO? Do kłopotów ekonomicznych Unii Europejskiej mogą dojść też polityczne i wojskowe…, wPolityce.pl 2015-07-16.Rzecz idzie o wzmocnienie rosyjskiego kontyngentu służb specjalnych pracujących w Grecji.

Natomiast tvn24 pyta: “Cypr jak “koń trojański” Kremla? Prezydent jedzie do Rosji aż na trzy dni”.4)Cypr jak”koń trojański” Kremla? Prezydent jedzie do Rosji aż na trzy dni, tvn24 2015-02-24. Artykuł ten traktuje o współpracy Cypru, członka UE, z Rosją w zakresie handlu, energetyki, turystyki, rolnictwa, usług finansowych a także obronności. TVN 24 wskazuje, że pojawienie się rosyjskich baz wojskowych na Cyprze jest bardzo prawdopodobny.

Po zawarciu przez Węgry w 2105r. umowy na dostawy gazu z Rosji “Rzeczpospolita” stwierdza: “Victor Orban, trojański koń Putina.”5)Wiktor Orban, trojański koń Putina, rp.pl 2016-02-17.W styczniu 2107r. w portalu „Fronda.pl” można było przeczytać artykuł pod tytułem: “Czy Donald Trump to ‘koń trojański’ Rosji?”6)Czy Donald Trump to ‘koń trojański’ Rosji?, Fronda.pl 2017-01-16.Artykuł dotyczył rzekomych zamierzeń Trumpa zniesienia sankcji wobec Rosji. Jak się okazało, Trump nie tylko nie zniósł sankcji, ale je zaostrzył.

To, że media na całym świecie, w tym w Polsce, mają skłonność do przesady, wiadomo nie od dziś. Chyba idealizmem jest szukanie w nich obiektywizmu i zdrowego rozsądku, ale nadal trzeźwość sądu i umiar są pożądane. Rosja na pewno prowadzi skuteczną politykę, ale czy rzeczywiście jest „koniem trojańskim” w aż tylu krajach? I co na to powiedzieliby patrioci Victor Orban czy Donald Trump?

References   [ + ]

1. Turcja – rosyjski koń trojański w NATO? Czy kraj ten powinien nadal pozostawać członkiem Sojuszu Północnoatlantyckiego?, wyborcza.pl 2017-07-17.
2. Bułgaria: Koń trojański Rosji w Unii Europejskiej?, na:Temat 2014-04-22.
3. Grecja – koń trojański Rosji w NATO? Do kłopotów ekonomicznych Unii Europejskiej mogą dojść też polityczne i wojskowe…, wPolityce.pl 2015-07-16.
4. Cypr jak”koń trojański” Kremla? Prezydent jedzie do Rosji aż na trzy dni, tvn24 2015-02-24.
5. Wiktor Orban, trojański koń Putina, rp.pl 2016-02-17.
6. Czy Donald Trump to ‘koń trojański’ Rosji?, Fronda.pl 2017-01-16.

Leave a Reply

Your email address will not be published.

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>


GEFIRA provides in-depth and comprehensive analysis of and valuable insight into current events that investors, financial planners and politicians need to know to anticipate the world of tomorrow; it is intended for professional and non-professional readers.

Yearly subscription: 10 issues for €225/$250
Renewal: €160/$175

The Gefira bulletin is available in ENGLISH, GERMAN and SPANISH.

 
Menu
More