Global Analysis from the European Perspective. Preparing for the world of tomorrow
Korea Południowa potrzebuje Korei Północnej, żeby zapobiec upadkowi gospodarczemu

Niedawno przywódca Korei Północnej Kim Jong-un oznajmił, że chce poprawić relacje między obu krajami półwyspu z celem ich zjednoczenia.1)North Korea ‘seeks closer South Korea ties, reunification’, Aljazeera 2018-03-06. 27 kwietnia spotkał się z Mun Dze Inem, prezydentem Korei Południowej.

Stratedzy, politycy i ekonomiści lekceważą kurczenie się populacji, zjawisko, które negatywnie wpłynie na strukturę państwa, ukształtuje światową gospodarkę z zatem i porządek geopolityczny. Liczba ludności południowokoreańskiej zaczęła spadać, a grupa w wieku produkcyjnym za 30 lat zmniejszy się o 10-20%!

Korea Południowa zmaga się z niedoborem siły roboczej. Dziesięć procent stanowisk w branży elektronicznej pozostaje nieobsadzone, a sytuacja jeszcze się pogorszy. Pod koniec 2017 r. rząd oświadczył, że w przyszłym roku przyjmie 56 000 ludzi, tyle samo, co w roku bieżącym w ramach starań zmierzających do rozwiązania problemu braku siły roboczej. Kurcząca się populacja wywołuje migrację zastępczą, co zniszczy kulturę narodową i społeczeństwo, tak jak dzieje się to obecnie w Europie Zachodniej i Stanach Zjednoczonych.

Niedobór siły roboczej w Azji Wschodniej (w Korei, Tajwanie, Japonii) wpłynie również na amerykańską gospodarkę opartą na konsumpcji, ponieważ to właśnie te kraje azjatyckie dostarczają USA zaawansowanych technologicznie towarów w zamian za papierowe obietnice. Południowi Koreańczycy muszą powiększyć swoją siłę roboczą, a północni sąsiedzi mogą rozwiązać ten problem. Korea Północna rozwija się wolniej niż Południowa ze względu na nieefektywny socjalistyczny model gospodarczy. Po obu stronach granicy pomiędzy tymi państwami znajduje się specjalna strefa ekonomiczna Kaesong, gdzie Koreańczykom z Północy wolno pracować w południowokoreańskich fabrykach. W Koreańskiej Republice Ludowo-Demokratycznej jest wiele chińskich zakładów produkcyjnych, ponieważ jest tam wykształcone społeczeństwo (dlatego są w stanie budować rakiety, okręty podwodne i obiekty jądrowe).

Korea Południowa ma jeden z najniższych współczynników dzietności na świecie.2)The collapse of the South Korean community: the countdown has begun, Gefira 2018-01-18. Według Banku Światowego sytuacja w Korei Północnej wygląda lepiej, jednak od 1995 r. ten sam wskaźnik jest tam poniżej poziomu zastępowalności pokoleń (2,1) i nadal wynosi około 2, ale zmniejsza się w powolnym tempie. W Korei Południowej współczynnik ten zmniejsza się z powodu udziału kobiet w rynku pracy, a w Korei Północnej z powodu głodu w latach 1994-1998 i niewystarczającej opieki zdrowotnej.3)Demographics of North Korea, Wikipedia 2017-08-13. Połączenie obu krajów nie pomogłoby sytuacji demograficznej Korei Południowej na długi czas.

W Koreańskiej Republice Ludowo-Demokratycznej wskaźnik urodzeń (0,5%) jest prawie dwa razy większy niż w Republice Korei, podobnie jak wskaźnik zgonów. Wskaźnik śmiertelności wśród niemowląt jest około pięć razy większy, ale ten problem można rozwiązać z pomocą Korei Południowej, gdzie z kolei średnia długość życia jest o około 10 lat dłuższa (82,024). Obecnie Korea (łącznie) ma ponad 77 mln mieszkańców, do około 2030 r. osiągnie 79 mln, jednak już około 2065 r. spadnie do 66 mln.

Te dwa państwa są całkowicie różnymi krajami z odmiennie ukształtowanymi społeczeństwami. Południowi Koreańczycy mogliby postrzegać północną część jako problem, w który musieliby zainwestować dużo pieniędzy. Korea Północna jest najbardziej odizolowanym krajem na świecie, podczas gdy jej południowy sąsiad jest jednym z najbardziej otwartych, wolnych i technologicznie zaawansowanych społeczeństw. Ludność z północy potrzebowałaby dodatkowych szkoleń, aby móc pracować w części południowej.

Nie będzie łatwo zjednoczyć Koreę Północną z Południową, ale przynajmniej oba kraje mają tę samą kulturę i są tym samym narodem. Te dwa sąsiadujące państwa potrzebują siebie nawzajem: Korea Południowa może pomóc w opracowaniu technologii w zamian za siłę roboczą z Korei Północnej. Nie ma wątpliwości, że kraje połączą się w najbliższej przyszłości.

References   [ + ]

1. North Korea ‘seeks closer South Korea ties, reunification’, Aljazeera 2018-03-06.
2. The collapse of the South Korean community: the countdown has begun, Gefira 2018-01-18.
3. Demographics of North Korea, Wikipedia 2017-08-13.

2 comments on “Korea Południowa potrzebuje Korei Północnej, żeby zapobiec upadkowi gospodarczemu

Leave a Reply

Your email address will not be published.

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>


GEFIRA provides in-depth and comprehensive analysis of and valuable insight into current events that investors, financial planners and politicians need to know to anticipate the world of tomorrow; it is intended for professional and non-professional readers.

Yearly subscription: 10 issues for €225/$250
Renewal: €160/$175

The Gefira bulletin is available in ENGLISH, GERMAN and SPANISH.

 
Menu
More